BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  RAMAZAN

Orucunuzu bozmadan baş ağrısını geçirme yolu

Ramazanda yaşanan en büyük sıkıntılardan biri baş ağrısı. Oruçluyken neden baş ağrısı olur orucu bozmadan baş ağrısını geçirmenin yolları neler?

Abone ol

Oruç tutanların en büyük sıkıntılarından biri baş ağrısı oluyor. Orucunuzu bozmadan baş ağrısını geçirmenin yolları var. Bu yolları da uzmanları anlattı.

Sıcaklar ve oruç saatlerinin uzaması, bu yıl da Ramazan’da oruç tutmayı zorlaştırıyor. Buna bağlı olarak aç ve susuz kalma süresinin artması vücutta birtakım ağrıların oluşmasına sebep oluyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü ve Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, “Migren gibi çok şiddetli bir ağrıyla karşılaşmadığınız sürece orucunuzu bozmadan bu ağrıları gidermek mümkün” diye bilgi veriyor ve çözüm önerilerini anlatıyorlar.

Peki baş ağrısı orucu bozmadan nasıl giderilir. Prof. Dr. Ayşen Yücel, “Hafif ve orta şiddette bir ağrıysa kişi nefes ya da gevşeme egzersizleriyle bu ağrıyı geçirebilir” diyor ve egzersizler hakkında bilgi veriyorlar:

-“Ağrıyı azaltma üzerine yapılan egzersizler ağrı kontrolünde çok yararlı olur. Bu sebeple ağrılar için nefes ve gevşeme egzersizleri yapabilirsiniz.

Nefes egzersizleri tıpkı doğum sancıları sırasında uygulandığı gibi yapılabilir.

- Ağrıyı kendi kendinize kontrol etmeye çalışırken bir yandan da vücudun iyi oksijen almasını sağlayarak, dokulara daha fazla oksijen gönderirsiniz”.

-Kişinin kendi kendine kaslarını gevşettiği egzersizler de çok yararlıdır. Bu egzersizlerin sessiz, sakin bir ortamda, mümkünse sevilen bir müzik eşliğinde yapılması çok faydalı olur.

-Dikkati dağıtma egzersizleri için; başka bir şeyle uğraşabilir, müzik dinleyebilir veya sizi rahatlayan herhangi bir şeyle ilgilenebilirsiniz.

-İmkânınız varsa, loş ve sessiz bir ortamda uzanabilirsiniz. Temiz havaya çıkabilirsiniz.

-Ayrıca migren ağrısı sırasında başınızı bir eşarp veya tülbentle sıkmak, başınızın üzerine buz veya soğuk uygulamak, atağı geçirmede oldukça yardımcı bir uygulama olacaktır.”

ORUÇLUYKEN NEDEN BAŞ AĞRISI OLUR?

Oruç tutmak çeşitli ağrılara neden olabiliyor. Bunların başında kan basıncı oynamalarına veya ani kan şekeri düşmesine bağlı olarak oluşan baş ağrısı geliyor.

Prof. Dr. Ayşen Yücel, “Kişide ataklar şeklinde gelen bir ağrı varsa ancak atak sıklığı ayda 1-2’den fazla değilse ve ilaç dışı yöntemlerle de ataklarını geçirebiliyorsa, sahur ve iftar öğünlerini düzgün takip etmek kaydıyla bu kişiler oruç tutabilirler. Ancak migren gibi kronik ağrısı olan kişilerde de oruç tutmak bu ağrıyı tetikleyebilir” dedi.

MİGRENİ OLANLARA ÖNERİLER

Prof. Dr. Yaşar Kütükçü ve Prof. Dr. Ayşen Yücel migren benzeri ağrısı olan hastaların bazılarının koruyucu tedaviyi sürdürmek kaydıyla oruç tutabileceklerini belirterek şu bilgileri verdiler;

-“Ayda 2-3 migren atağı olan bir hasta, atak gelmesin diye koruyucu tedavi alıyorsa, ilaç alım saatini Ramazan’a göre düzenleyip, kriz sayısı da az olduğu için orucunu sürdürebilir. Migren hastaları oruç konusunda özellikle dikkat etmeli çünkü açlık, yüzde 100 migren ataklarını tetikleyen bir durum. Sık atağı olanlar ve çok şiddetli atak geçiren hastalar atağın geleceğini hissederler ve önceden ilaçlarını alırlar. Ancak oruç sırasında ilacı alamayacakları için bu kişilerin çok şiddetli atak geçirme olasılığı vardır. Bu durum, kişiden kişiye farklılık gösterdiği için mutlaka kişi kendini test etmelidir. Şiddetli ağrıyla karşılaşan kişiler, ağrıyı ciddiye alıp oruç tutmakta ısrarlı davranmamalılar. Çünkü oruç, ağrılı hastalarda dengeyi çok ciddi bozabilir”.

ÖNCEKİ HABERLER
Oruç tutanları tok tutacak yiyecekler 10 öneri
Oruç tutanları tok tutacak yiyecekler 10 öneri
İran'dan Türkiye uyarısı! Uzak durun
İran'dan Türkiye uyarısı! Uzak durun
İSMEK'ten çocuklara yaz kursu
İSMEK'ten çocuklara yaz kursu
İETT'den bilim otobüsü
İETT'den bilim otobüsü
Gram ve çeyrek altın fiyatları 10.09.2016 rekor gelebilir!
Gram ve çeyrek altın fiyatları 10.09.2016 rekor gelebilir!
Hakkari Dağlıca'da hava operasyonu
Hakkari Dağlıca'da hava operasyonu
Şehit cenazesinde büyük tehlike atlatılmış işte o provokatör!
Şehit cenazesinde büyük tehlike atlatılmış işte o provokatör!
Dolar ne kadar ne olur 10.06.2016 dolar yorumları
Dolar ne kadar ne olur 10.06.2016 dolar yorumları
Hayranının Türk olduğunun öğrenince bakın ne yaptı!
Hayranının Türk olduğunun öğrenince bakın ne yaptı!
Müdür yardımcılığı sınavı iptal mi MEB'den son haber
Müdür yardımcılığı sınavı iptal mi MEB'den son haber