BIST 3.020
DOLAR 18,07
EURO 18,22
ALTIN 1.020,93
HABER /  RAMAZAN

Oruç ve sahur saati İstanbul, İzmir, Adana'da kaçta?

Ramazan imsakiyesi 2014 yılı için belli oldu İstanbul oruç ve sahur saatleri, Ankara imsak vakti, İzmirde iftar saatleri ortaya çıktı.

Abone ol

Mübarek Ramazan ayı kılınan ilk teravih ramazıyla başlarken Diyanet İşleri Başkanlığı 2014 yılının oruç ve sahur saatlerini belirledi ve diyanet.gov.tr sitesinden imsak vakti ve iftar saatlerinin yer aldığı imsakiyeyi yayınladı.

Kadir Gecesi'ni de içinde barındıran Ramazan başladı, Türkiye ortalama olarak 17-18 saat arasında oruç tutacak, Diyanet işleri de İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerdeki oruç ve sahur saatlerini gösteren imsakiyeyi açıkladı.İstanbul'da ilk oruç saat
20.51'de açılacak ve ilk imsak vakti saat 03.25'te girecek. Sahura kalkanların bu saatte niyet ederek oruca başlamaları gerekiyor. 

İSTANBUL ORUÇ VE SAHUR SAATLERİ İMSAKİYE 2014

istanbul-oruç-saatleri-ramazan-imsakiyesi.jpg

ANKARA ORUÇ SAATİ

ANKARA'da oruç saatleri
tüm illerle birlikte diyanet.gov.tr sitesinde yer alan 2014 yılı imsakiyesi ile belli oldu.

Diyanet işleri imsakiyesine göre Ankara'da oruç saatleri her gün biraz daha kısalacak ve Ramazan Bayramı'ndan bir gün önce yani arefe günü tutulacak son oruç ise 20.16'da açılacak.

ANKARA ORUÇ VE SAHUR SAATİ DİYANET İMSAKİYESİ (2014)

ankara-oruç-saati-ve-imsak-vakti.20140627120231.jpg

İZMİR ORUÇ VE SAHUR SAATLERİ

İzmir'de oruç saat kaçta açılacak, imsak vakti saat kaçta girecek? Diyanet imsakiyesine göre İzmir'de ilk iftar saat 20.50'de olacak.

İZMİR İFTAR VE SAHUR SAATLERİ RAMAZAN İMSAKİYESİ 2014
izmirde-iftar-vakti-imsakiyesi.20140627122107.jpg

ALMANYA, FRANSA, İNGİLTERE İFTAR VE SAHUR VAKTİ

Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde yaşayan gurberçiler Ramazan ayında ne kadar oruç tutacak belli oldu. Almanya'da ortalama 18 saat oruçlu olacaklar.

Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda'da yaşayan gurbetçiler, Türkiye'nin orucunu en geç açan ili Edirne'den bir saat sonra iftar yapacak.

iftar-sofrasi-ilk-oruç.jpg

Soydaşların yaşadığı Sofya'da ilk iftar saat 21.16'da, Kırcaali'de 21.04'te, Dobruca'da 21.01'de, Filibe'de 21.08'de, Varna'da 20.59'da yapılacak. Batı Trakya'daki İskeçeli Müslümanlar, saat 21.04'te, Gümülcine'de ise 21.02'de oruçlarını açacak.

EDİRNE İFTAR VAKTİ

Coğrafi konum ve güneşin doğuşu ile batışı hesaplanarak belirlenen imsak ve iftar vakitlerine göre oruç en geç Edirne'de açılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesindeki Ramazan imsakiyesine göre, ramazanın ilk günü Hakkari'de imsak saat 02.50'de iftar ise 19.39'da gerçekleşecek.

Edirne'de ise saat 03.29'da başlayacak ilk oruç, akşam ezanının okunacağı 21.01'de açılacak. Hakkari ile Edirne arasındaki oruç açma süresi farkı 82 dakika olacak. Bir anlamda Hakkarili teravih namazını kılmaya hazırlanırken, Edirneli iftar sofrasına oturacak.

ramazan-mahya-istanbul-oruç-vakti.jpg

HAKKARİ, IĞDIR VE VAN İFTAR SAATİ

Erken iftar açılacak illerde Hakkari'yi Iğdır, Van ve Ağrı, geç iftar açılacak illerde ise Edirne'yi Çanakkale ve İzmir takip edecek.

EN UZUN SÜRE ORUÇ TUTAN ÜLKELER

Coğrafi konumları nedeniyle dünyada en fazla süreyle orucu İskandinav ülkelerinde yaşayan Müslümanlar tutacak. Norveç, Danimarka, İzlanda ve İrlanda gibi ülkelerde oruç süresi neredeyse 19 saati buluyor. Saat 23.00'te orucunu dualarla açacak olan Norveç'te yaşayan bir Müslüman 03.00'da sahuru yapmış olacak.

Angola'da oruç 12 saat sürecek. 2014 FIFA Dünya Kupası'nın sürdüğü Brezilya'da ilk iftar 18.26'da, Arakan'da 18.55'te, Suriye'de 20.03'te, Somali'de 18.07'de, Mısır'da 19.07'de yapılacak.

SICAK ORUCA ENGEL Mİ?

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oruç ibadetinin çok değerli olduğunu söyledi.

Güneşin ufuk çizgisindeki yeri doğrultusunda hesaplanan yerel saatlere göre Edirne'nin orucu en geç açan kent olacağını belirten Üzüm, şöyle konuştu:

"Ramazanın sıcak günlere denk gelmesi, oruç ibadetine engel değil. Sıcak aylara rastlanması bir engel teşkil etmez. Afrika'da, Ekvator'a yakın yerlerde oruç tutanlar var. Sıcak da olsa soğuk da olsa orucumuzu etkilemez. Allah'ın emrini yerine getirmek ve yaz ayındaysa yazın, kış ayındaysa kışın günahlardan arınmanın fırsatını iyi şekilde değerlendirmek gerekir."

ÖNCEKİ HABERLER
LYS sonuçları açıklandı mı? - ÖSYM sorgulama
LYS sonuçları açıklandı mı? - ÖSYM sorgulama
Flaş! ÖSYM LYS Sonuçlarını açıklandı!
Flaş! ÖSYM LYS Sonuçlarını açıklandı!
İstanbul sahur vakti 2014 İmsakiye - İzmir sahur saati
İstanbul sahur vakti 2014 İmsakiye - İzmir sahur saati
Oruca nasıl niyet edilir unutursak ne olur?
Oruca nasıl niyet edilir unutursak ne olur?
Nokia'nın telefon sürprizi bozuldu
Nokia'nın telefon sürprizi bozuldu
Sığınmacılar ilk teravih namazını kıldı
Sığınmacılar ilk teravih namazını kıldı
Mervani Mescidi 84 yıl sonra ibadete açıldı
Mervani Mescidi 84 yıl sonra ibadete açıldı
MS hastalığı-Multipl skleroz Serdar Ortaç'ın hastalığı geçici mi?
MS hastalığı-Multipl skleroz Serdar Ortaç'ın hastalığı geçici mi?
Ankara oruç saati ve imsak vakti Diyanet imsakiyesi
Ankara oruç saati ve imsak vakti Diyanet imsakiyesi
Adana'da iftar ve imsak (sahur) saati Ramazan imsakiyesi 2014
Adana'da iftar ve imsak (sahur) saati Ramazan imsakiyesi 2014