BIST 2.868
DOLAR 17,95
EURO 18,52
ALTIN 1.033,47
HABER /  RAMAZAN

İstanbul sahur vakti 2014 İmsakiye - İzmir sahur saati

İstanbul sahur vakti kaçta başlayıp kaçta sona eriyor? Diyanet İşleri 2014 İmsakiyesine göre imsak vakti 03.25'te giriyor.

Abone ol

Ramazan ayı ilk teravih namazı ile başladı peki İSTANBUL için sahur vakti ve oruca başlama anı olan imsak saat kaçta giriyor.

İSTANBUL'da oruç ve sahur saatleri
tüm illerle birlikte diyanet.gov.tr sitesinde yer alan 2014 yılı imsakiyesi ile belli oldu.

Diyanet işleri imsakiyesine göre İstanbul'da oruç saati her gün biraz daha kısalacak ve Ramazan Bayramı'ndan bir gün önce yani arefe günü tutulacak son oruç ise 20.36'da açılacak.

İstanbul sahur saatleri de belli oldu, imsak vakti ilk gün 03.25'te giriyor bu saatten itibaren oruca başlanıyor.

İSTANBUL İFTAR VAKTİ DİYANET İMSAKİYESİ (2014)

istanbul sahur vakti ve imsakiye.jpg
İZMİR SAHUR - İMSAK VAKTİ SAAT KAÇTA?

Diyanet işleri Ramazan imsakiyesine göre imsak vakti İzmir için saat 03.49, bu saatten itibaren oruca başlanacak haliyle sahur yemeği o saatte bitmeli.

izmir sahur ve imsakiye.jpg
ALMANYA, FRANSA, İNGİLTERE İFTAR VE SAHUR VAKTİ

Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde yaşayan gurberçiler Ramazan ayında ne kadar oruç tutacak belli oldu. Almanya'da ortalama 18 saat oruçlu olacaklar.

Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda'da yaşayan gurbetçiler, Türkiye'nin orucunu en geç açan ili Edirne'den bir saat sonra iftar yapacak.

iftar-sofrasi-ilk-oruç.jpg

Soydaşların yaşadığı Sofya'da ilk iftar saat 21.16'da, Kırcaali'de 21.04'te, Dobruca'da 21.01'de, Filibe'de 21.08'de, Varna'da 20.59'da yapılacak. Batı Trakya'daki İskeçeli Müslümanlar, saat 21.04'te, Gümülcine'de ise 21.02'de oruçlarını açacak.

EDİRNE İFTAR VAKTİ

Coğrafi konum ve güneşin doğuşu ile batışı hesaplanarak belirlenen imsak ve iftar vakitlerine göre oruç en geç Edirne'de açılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesindeki Ramazan imsakiyesine göre, ramazanın ilk günü Hakkari'de imsak saat 02.50'de iftar ise 19.39'da gerçekleşecek.

Edirne'de ise saat 03.29'da başlayacak ilk oruç, akşam ezanının okunacağı 21.01'de açılacak. Hakkari ile Edirne arasındaki oruç açma süresi farkı 82 dakika olacak. Bir anlamda Hakkarili teravih namazını kılmaya hazırlanırken, Edirneli iftar sofrasına oturacak.

ramazan-mahya-istanbul-oruç-vakti.jpg

HAKKARİ, IĞDIR VE VAN İFTAR SAATİ

Erken iftar açılacak illerde Hakkari'yi Iğdır, Van ve Ağrı, geç iftar açılacak illerde ise Edirne'yi Çanakkale ve İzmir takip edecek.

EN UZUN SÜRE ORUÇ TUTAN ÜLKELER

Coğrafi konumları nedeniyle dünyada en fazla süreyle orucu İskandinav ülkelerinde yaşayan Müslümanlar tutacak. Norveç, Danimarka, İzlanda ve İrlanda gibi ülkelerde oruç süresi neredeyse 19 saati buluyor. Saat 23.00'te orucunu dualarla açacak olan Norveç'te yaşayan bir Müslüman 03.00'da sahuru yapmış olacak.

Angola'da oruç 12 saat sürecek. 2014 FIFA Dünya Kupası'nın sürdüğü Brezilya'da ilk iftar 18.26'da, Arakan'da 18.55'te, Suriye'de 20.03'te, Somali'de 18.07'de, Mısır'da 19.07'de yapılacak.

SICAK ORUCA ENGEL Mİ?

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oruç ibadetinin çok değerli olduğunu söyledi.

Güneşin ufuk çizgisindeki yeri doğrultusunda hesaplanan yerel saatlere göre Edirne'nin orucu en geç açan kent olacağını belirten Üzüm, şöyle konuştu:

"Ramazanın sıcak günlere denk gelmesi, oruç ibadetine engel değil. Sıcak aylara rastlanması bir engel teşkil etmez. Afrika'da, Ekvator'a yakın yerlerde oruç tutanlar var. Sıcak da olsa soğuk da olsa orucumuzu etkilemez. Allah'ın emrini yerine getirmek ve yaz ayındaysa yazın, kış ayındaysa kışın günahlardan arınmanın fırsatını iyi şekilde değerlendirmek gerekir."

ÖNCEKİ HABERLER
Oruca nasıl niyet edilir unutursak ne olur?
Oruca nasıl niyet edilir unutursak ne olur?
İzmir sahur vakti İmsakiye 2014
İzmir sahur vakti İmsakiye 2014
Sığınmacılar ilk teravih namazını kıldı
Sığınmacılar ilk teravih namazını kıldı
Mervani Mescidi 84 yıl sonra ibadete açıldı
Mervani Mescidi 84 yıl sonra ibadete açıldı
Ankara oruç saati ve imsak vakti Diyanet imsakiyesi
Ankara oruç saati ve imsak vakti Diyanet imsakiyesi
Adana'da iftar ve imsak (sahur) saati Ramazan imsakiyesi 2014
Adana'da iftar ve imsak (sahur) saati Ramazan imsakiyesi 2014
CHP'de Köşk için ikinci aday krizi!
CHP'de Köşk için ikinci aday krizi!
Davutoğlu'ndan BM'ye kriz uyarısı!
Davutoğlu'ndan BM'ye kriz uyarısı!
Şanlıurfa'da iftar ve imsak (sahur) saati Ramazan imsakiyesi 2014
Şanlıurfa'da iftar ve imsak (sahur) saati Ramazan imsakiyesi 2014
İşte il il tüm yurtta sahur vakti!
İşte il il tüm yurtta sahur vakti!