BIST 8.105
DOLAR 28,95
EURO 31,82
ALTIN 1.900,47
HABER /  GÜNCEL

Onlar 12 yıl önce kaçırıldı

PKK 12 yıl önce 9 askerimizi kaçırdı. Onlar 18 ay sonra döndüler. Şimdi ne yapıyorlar

Abone ol

PKK'nın kaçırdığı askerler gündemdeki yerini korurken Aksiyon dergisi teröristler tarafından 12 yıl önce kaçırılan askerleri hala normal hayata dönemediğini ortaya koydu.

Aksiyon'a konuşan askerler psikolojik tedavi gördüklerini, iş bulamadıklarını ve devletin kendilerine sahip çıkmadığını belirtti.

18 AY PKK KAMPINDA TUTULDULAR

Geçtiğimiz ay yaşanan olayın benzeri 1995'te de meydana gelmişti. PKK tarafından kaçırılan 9 asker, terör örgütünün elinde 18 aya yakın rehin kalmıştı. Aileler uzun süre çocuklarının yaşadığından bile haberdar değildi. Aileler, çocuklarını kurtarmaları için siyasi partilerin kapılarını aşındırdı uzun süre. Herkes bu kurtarma çabalarına mesafeli yaklaştı. Aileler ümitlerini yitirmek üzereydi ki Van Milletvekili Fethullah Erbaş'ın "Orada bırakacak değiliz." demesiyle umutlar yeniden yeşerdi. Terör örgütünün Kuzey Irak'taki kamplarına kadar katır sırtında gidildi. Fethullah Erbaş, Akın Birdal ve İhsan Arslan'dan oluşan heyetin temasları sonrasında askerler serbest bırakıldı.

NİYE ŞEHİT OLMADIN?

18 ay PKK kamplarında rehin kaldıktan sonra ülkeye döndüklerinde sevinçle karşılanmayı bekliyorlardı. Ama umduklarını bulamadılar. 'Niye şehit olmadın?', 'Niçin PKK'ya esir oldun?' soruları uzayıp gitti. 'Gazi' unvanı almayı bekleyen askerler, hem devletin hem de çevrenin tepkisiyle karşılaştı. Hainlikle suçlananlar oldu. Bu 9 askerin birçoğuna iş verilmedi. Kimi psikolojik tedavi gördü, kimi ise içine kapandı. Türkiye'ye dönen askerler, aradan geçen yıllara rağmen hayata hâlâ dönemediler.

O GÜNÜ UNUTAMIYORLAR

Şemdinli Ortaklar Karakolu'nda görev yapan askerlerden Hakan Pusat, "Her taraftan mermi geliyordu. Biz de onların geldiği yerlere atıyorduk. Ama karanlığa ateş ediyorduk." açıklamasını yapıyor. Ramazan Çelik de "Çatışma dört buçuk saat sürdü. Yarım saatte pusu timleri devre dışı kaldı. Dört buçuk saatin dört saatini 25 kişi, teröristlerle çatışarak geçirdi." diyor.

DESTEK GELMEDİ

400 terörist tarafından mermi yağmuruna tutulan karakoldan yükselen yardım talebine hiçbir yerden olumlu cevap alınamadı. Ramazan Çelik, o anı tekrar yaşıyor gibi anlatıyor: "Çevremizdeki köylerde 150-200 korucu vardı. Çatışmayı duymamış olmaları mümkün değil. Askeri destek de gelmedi. 4 buçuk saatte, Türkiye'nin en ücra köşesinden uçak da gelir, helikopter de."

Karakolun içine kadar sızan teröristler, 5 askeri mevzide yakalar. 4,5 saatlik karakol baskını esnasında gelmeyen Türk jetleri, askerlerin elleri bağlı şekilde PKK kamplarına doğru yol aldıkları 6 günlük yolculuk esnasında dağları bombalamaya başlar. Kaçırılan askerlerden Hakan Pusat, niye yardım gelmediğini hiç öğrenemediklerini söylüyor.

RÜYALARIMA GİRİYOR

Çanakkale'nin Çan ilçesinde yaşayan İsmail Başaran'ın babası Kadir Başaran ise kendilerine o dönemde sahip çıkan olmadığını söylüyor. Bir buçuk yıla yakın PKK kampında kalan İsmail Başaran da "Halen o 15 aylık esir hayatının psikolojik rahatsızlığını yaşamaktayım. O günler aklıma geldikçe uykularım kaçıyor. Rüyalarıma giriyor o günler. Yaşadıklarımız kolay şeyler değil. Tabii ki eseri kalıyor. Haddinden fazla zorluklar yaşadık." diyor.