BIST 8.094
DOLAR 28,90
EURO 31,83
ALTIN 1.894,52
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

Ömer Dinçer'den baraj açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, LYS'de baraj puanın değiştirilmesine yönelik tartışmalara yönelik açıklama yaptı.

Abone ol

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, LYS'de bu yıl baraj puanının değiştirilmesini doğru bulmadığını söyledi.

Katıldığı bir iftar yemeğinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dinçer, üniversiteye giriş sınavlarında baraj puanının düşürülmesine yönelik tartışmalara değindi.

Baraj puanın bu sene değiştirilmesini doğru bulmadığını ifade eden Dinçer, şunları söyledi:

''Belki uzun vadede baraj puanına bile ihtiyaç olmayacaktır. Niçin? Üniversitelerin kontenjanı bellidir. Her birinin toplum içindeki konumu bellidir. Öğrenci arzımız da bellidir. Dolayısıyla seçen öğrencilerden yüksek puanlılar üniversiteye gireceğine göre, bence taban puanına ihtiyaç bile duyulmayabilir.

Ama böyle bir yapının kurgulanması için önceden bir hazırlık yapmak gerekir. Genel kanaatim, bir süreç tanımlanmışken ve o süreç tamamlandıktan, oyunun kuralları tanımlandıktan sonra, oyunun bir yerinde kuralları değiştirmek doğru bir şey değil. Çok adil bir şey değil.

Böyle bir taban puanı düşürmek olacaksa da benim şahsi kanaatim onun gelecek yıl düşürülmesi daha doğru olacaktır. 'Bu sene benim şahsi kanaatim oyunun kuralının değişmemesi daha doğru olur ama YÖK bu konuda ne karar verecek bir fikrim yok.''

HARÇLAR GELECEK DÖNEM KALKACAK

Dinçer, harçlara yönelik bir soru üzerine de harçlarla ilgili düzenlemenin gelecek döneme muhtemelen yetiştirileceğini kaydetti.

40 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, daha önce de açıklanan 40 bin öğretmen atamasının Ağustos ayında gerçekleştirileceğini söyledi.