BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  SAĞLIK

Ölümle sonuçlanabilir! Uçak inişe geçerken asla uyumayın!

HARVARD'da görevli bilim insanları, uçak inişe geçmeye hazırlandığında asla uyumamanız gerektiğini uyuyorsanız da bir an evvel uyanmanız gerektiği konusunda uyardı.

Abone ol

Uçak yolculukları bizim bilmediğimiz ve arka planda süregelen birçok detay içeriyor. Ne zaman uyumalı, ne zaman uyanmalı ve ne zaman ne yapılması gerektiği gibi birçok detay akılları kurcalıyor. 

Harvard Tıp Fakültesi kapsamında yapılan bir araştırma, uçağın iniş anında yaşanan ani irtifa kayıplarının insan beyninde ve vücudunda kalıcı hasarlara yol açabileceğini açığa çıkardı.

Bu bağlamda havalimanına inmeye yakın uykunuz varsa bol bol esnemeniz veya yutkunmanız en doğrusu olacaktır. Henüz ülkemizde böyle bir uygulama olmasa da sakız veya şeker dağıtılması genel geçer bir uygulama olarak dikkat çekiyor.

Pilotun yüksek sesli anonsu uyanmanız için en doğru zaman diyebiliriz. Bu yüzden uçakta, bazı anonsların kulağınıza olağandan daha sesli gelmesi tesadüf değil. Uçağın kalkış ve özellikle iniş vakitlerinde uyanık olmanız bir gün hayatınızı kurtarabilir.