BIST 10.793
DOLAR 32,18
EURO 34,83
ALTIN 2.414,87
HABER /  DÜNYA

Olay Almanya'da yaşandı! 9 yıl önceki soygun sosisli sandviçle çözüldü

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı

ALMANYA'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan Schwelm kasabasında 2012 yılında gerçekleştirilen soygunda olay yerine bırakılan yarım bırakılmış sosisli sandviçteki DNA örneği sayesinde yıllar sonra çözüldü.

Abone ol

Sandviçten alınan DNA örneğinin, Fransa’da başka bir olay sırasında gözaltına alınan şüphelinin DNA’sıyla eşleştiği bildirildi. Alman polisi 9 yıllık bir hırsızlık vakasının zanlının ısırıp yememeden bıraktığı bir sosisten elde edilen DNA sayesinde çözüldüğünü açıkladı.

Zaman aşımı nedeniyle iade edilmeyecek

Fransa'da başka bir suçtan dolayı gözaltına alınan adamın DNA'sı Alman polisinin elindeki örnekle uyuşunca yıllardır bekleyen dosya da kapanmış oldu. Schwelm kenti polis yetkilileri yaptığı açıklamada, 30 yaşındaki bir Arnavutluk vatandaşı olan hırsızın girdiği evde ev sahibine ait sosisi ısırdığını ve olay yerinde bıraktığını açıkladı.

Olay Mart 2012'de gerçekleşmişti. Polise göre ilk başta eşleşme bulamadıkları sandviçin içindeki sosisten alınan DNA örneği yıllar sonra uluslararası veritabanında karşılarına çıkınca suçlu yakalanmış oldu.

Fransa'da bir şiddet suçuna karıştığı için gözaltına alınan adamın DNA'sı hırsızlık dosyasındaki DNA'ya uyunca dedektifler Alman polisine haber verdi. Alman polisi suçun zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle DNA'sından bulunan hırsızın Almanya'ya iadesinin gerçekleşmeyeceğini açıkladı.