HABER /  GÜNCEL

'Okumama izin vermiyorlar' dedi, devlete sığındı!

ADANA'da ortaokulu bitirdikten sonra anne ve babası tarafından eğitimine devam etmesine izin verilmediğini söyleyen 15 yaşındaki kız çocuğu, evden kaçıp polise sığındı.

ADANA Seyhan'da yaşayan 15 yaşındaki E.Ç. ortaokulu bitirdikten sonra Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavına girdi. Sınavdan da iyi bir puan alan kız çocuğu tercih dönemi geldiğinde okula gidip tercihlerini yapmak istedi. İddiaya göre anne M. ile baba S.V.Ç. buna karşı çıktı, "Kız çocuğunun bu kadar okuması yeter" diyerek kızlarının okumasına izin vermedi. E.Ç ile evden kaçarak polise sığındı. 

Adana Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçip çocuğun psikolog eşliğinde ifadesini aldı. E.Ç.'nin, tek hayalinin okuyup iyi bir yerlere gelmek olduğunu, anne ve babasının buna izin vermediğini, bu nedenle evden kaçtığını söylediği öğrenildi. E.Ç., adli tıp birimine getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. Burada basın mensuplarının "Neden evden kaçtın?" sorusuna "Ailem yüzünden, okumak istiyorum" diyerek yanıt verdi.

DEVLET KORUMASINA ALINDI, OKULA DEVAM EDECEK

Sabah yaşanan bu gelişmenin ardından polis ekipleri E.Ç.’nin anne ve babasının ifadesini aldı. Eve gitmek istemeyen E.Ç., devlet korunmasına alınarak yurda yerleştirildi. Yetkililer E.Ç.’nin devlet tarafından okula devam ettirileceği bildirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
At arabasıyla uçuruma düşen genci AFAD kurtardı!
Irak'ta Türk askerinin geçişi sırasında patlama
Erdoğan yorulan varsa çekilsin demişti ilk istifa geldi
Erdoğan: Bunu yapan karşısında beni bulur!
CHP'li vekil 'militan yetişiyor' dediği o kampa girdi büyük tartışma çıktı
29 Ekim tatili ne zaman başlayacak 28 Ekim öğleden sonra tatil mi?
Yorumlar 6 yorum