BIST 10.471
DOLAR 32,77
EURO 35,09
ALTIN 2.457,99
HABER /  SAĞLIK

Okul kantinlerindeki tost ve poğaçaya yeni düzenleme

ürkiye’de neredeyse her 4 çocuktan 1'i fazla kilolu ya da obez. Bunun önüne geçmek amacıyla, okul kantinlerine düzenleme geliyor; artık okullara giren tost ve poğaçalar küçülecek.

Abone ol

Yapılan araştırmalar, Türkiye’de 7-8 yaş grubu çocukların yüzde 22.5’inin fazla kilolu ve obez olduğunu ortaya koyuyor. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, bu durum nedeniyle Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı, okul kantinlerindeki yiyecek ve içecek standardını koruma çalışmaları yapıyor.

Bu amaçla, hazırlanan ‘Okullarda Yiyecek ve İçecek Standartları’ kitapçığındaki yeşil grup (meyve, kuruyemiş, doğal mineralli su, yoğurt, ayran, şekersiz sakızlar gibi) yiyecek ve içeceklerin tüketimi özendirilecek. Bunların okullarda her gün bulundurulması sağlanacak.

YİYECEKLER KÜÇÜLECEK
Turuncu gruptaki (şeker eklenmemiş kahvaltılık gevrekler, simit, poğaça, tost gibi unlu mamuller, yağsız işlenmiş etler, dondurma, yüzde 99’u meyve suyu içeren yenilebilir buzlu ürünler gibi) yiyecek ve içeceklerin ise sık tüketilmesi önlenecek. Bu nedenle okula girecek poğaçalar, simitler ve tostlar küçülecek. Tuz yerine baharatlar kullanılacak.