BIST 10.740
DOLAR 32,84
EURO 35,18
ALTIN 2.494,60
HABER /  EKONOMİ

İşadamı Besim Tibuk'un dolar kehaneti

Dolar yükselir mi sorusu herkesin dilinde. Peki dolar düşecek mi? İşadamı ve eski siysetçi Besim Tibuk, mevcut krizden soğukkanlılıkla çıkılabileceğini ve doların 4 TL'ye düşeceğini söyledi.

Abone ol

DOLAR uçuyor. Hemen herkes doların ani yükselişini konuşuyor. Merkez Bankası’nın, faizleri 3 puan artırması ortalığı belli seviyede sakinleştirdi ancak yine de henüz ciddi oranda bir düşüş yok. Neler oluyor? Bu çıkış normal mi? Türkiye bir darboğaza mı sürükleniyor? Ekonomi nereye gidiyor?

Merak edilen soruları Habertürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, işadamı ve eski siyasetçi Besim Tibuk’a sordu ve aldığı yanıtları köşesinde aktardı.

DOLAR NEDEN ÇIKIYOR?
“Son günlerde doların ani yükselişi tamamen spekülatif. Bugün normal seviyenin 3.5-3.75 arasında olması gerekir. Bu spekülatif ortam Batı finans çevrelerinin güven bunalımından kaynaklanıyor. Zira kim ne derse desin para Batı’da. Doğulu zenginlerin parası da Batı’da.”

İNDİRMEK İÇİN NE YAPMALI?
“Bu sıkıntılı tablodan çıkmak için en önemli şart paniğe kapılmamak. Zira dünya piyasalarında para bol. Türkiye, ekonomisi büyük bir ülke. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın finans çevrelerine sık sık Merkez Bankası’nın bağımsız olduğu ve 24 Haziran’da seçildikten sonra da ekonomi yönetiminin serbest piyasaya uygun olacağı mesajını vermesi gerekiyor. (Nitekim iki gündür Erdoğan sürekli Türkiye’nin liberal ekonomiden ayrılmayacağının altını çiziyor.-N.A.) Cumhurbaşkanı, uluslararası piyasalara güven verecek isimlerin yanında olduğunu hatırlatmalı.”

2 YANLIŞ YATIRIM
Son dönemde devlet çok kamu yatırımı yapıyor. Bunlardan çok isabetli olanları var ama popülizm tuzağına düşülen iki yatırım olduğunu düşünüyor Besim Tibuk. Bunların başında 1915 Çanakkale Köprüsü var. Ona göre bu köprünün yapıldığı yer trafik olan bir yer değil, yatırımın kendisini sübvanse etmesi için 20 yıl gerek.

Keza Rize-Artvin arasındaki deniz doldurularak inşa edilen havalimanı da aynı şekilde verimsiz. “Üstelik orada deniz çok hırçındır, bakım, tamirat masrafı çok olur” diyor kendisi de Rizeli olan Tibuk. Bu iki yatırımın verimli olduğunu iddia edenlere de köşem açıktır, ama Tibuk’un söyledikleri iktisadi akıl bakımından haklı gibi görünüyor.

3. HAVALİMANI MÜTHİŞ BİR PROJE
Çanakkale Köprüsü ile Rize-Artvin Havalimanı’nı ne kadar yanlış buluyorsa 3. havalimanı, 3. köprü ve Osmangazi Köprüsü yatırımlarını da o kadar doğru buluyor Tibuk. Bu yatırımların ekonomiye dolaylı katkılarının çok büyük olduğunu söylüyor. Ona göre Erdoğan dışında kimse bürokrasiyle baş edip bu işi başaramazdı. Bu havalimanı açılıp Tayyip Bey’in söz verdiği Atatürk Havalimanı yerine Central Park gibi bir park inşa edilince İstanbul’un değeri yeniden yukarıya doğru fırlayacak, 2-3 yıl içinde şehir yine kıymetlenecek. Bu arada hükümetin -Kredi Garanti Fonuuygulamasını da çok doğru buluyor Tibuk. KGF uygulamasının ekonomiye canlılık verdiğini düşünüyor. İnşaat sektörünün de ayakta kalmak için yeni projeler yerine kentsel dönüşüm yatırımlarına, yani mevcut eski kötü binaları yıkıp yerine kaliteli yeni binaların yapılmasına odaklanması gerekiyor. Böylece talep sorunu çözülür diyor.

EURO İLE İŞ YAPIN
ABD toparlandı ama Tibuk’a göre Avrupa ve özellikle de İtalya ekonomik olarak sıkıntılı olduğu için piyasaya devamlı yeni Euro sokuyor ama faiz ve enflasyon artmıyor. Avrupa’da faiz 0. Türk bankaları yüzde 1-2 faizle Euro alabilir. Bu dönemde Euro’nun bu durumundan istifade edilebilir.

Kısacası Besim Tibuk mevcut krizden soğukkanlılıkla çıkılabileceğini söylüyor. Cumhurbaşkanı’na ve hükümete “Merkez Bankası’nın bağımsızlığını vurgula, popülizm uğruna verimsiz yatırım yapma”, vatandaşa da “Sakin ol, benim elimde dolar olsa Türk Lirası’na çeviririm, dolar 4 TL’ye gerileyecek” diyor.

Nagehan Alçı'nın yazısının tamamı