YAZARLAR

Öğretmenlerin köşe bucak kaçtığı veli tipleri

Madem Öğretmenler Günü bari öğretmenlerimize bir ufak faydamız olsun değil mi?

Öğretmenler Günü geldi çattı. Her yıl olduğu gibiöğretmenlerimizi kutladık, hediyelerimizi verdik. Sosyal medyada vebasında öğretmenlerin sorunlarını konuştuk, kötü öğretmenlerieleştirdik, görevi başında öldürülen öğretmenlerimize üzüldük vediğerleri...

İyi mi yaptık kesinlikle! Her ne konuşursak konuşalım bizleriyetiştiren öğretmenlerimiz için az.

Ama ben bu yıl öğretmenlerimize doğrudan faydası olacağınıdüşündüğüm bir konuyu yazmak istiyorum. Aşağıdaki maddeler yakındantanıdığım öğretmen dostlarımdan dinlediğim hikayelerin birderlemesi. 

Baştan uyarmalıyım: Başlık ve maddelerdeki'sert ifadeler' öğretmen dostlarımın değil benim dinlediklerimdenyaptığım çıkarımların sonucudur. 

Buyrun başlayalım!

İşte 'bence' öğretmenlerin köşe bucak kaçtığıveli tipleri...

'ÖĞRETMEN BİZE MÜSLÜM GÜRSES DİNLETİYOR ANNE! Sizebir öğretmen dostumun bir veliyle yaşadığı olayı aktarmakistiyorum. Bu eğitimci dostumuz ortaokulda bir resim öğretmeni.Sınıfta çalışmalar sırasında telefonundan çocuklara Zeki Mürenşarkıları dinletiyor. Hem kendi seviyor hem de çocuklara resimleberaber müzik sevgisi de aşılamak istiyor. Görünüşte sınıfta bundanşikayetçi olan kimse yok. Ancak çocuklar eve gidince işin rengideğişiyor. Bir çocuk annesine gidip 'Öğretmen bize Müslüm Gürsesdinletiyor' diyor. Bence Müslüm Gürses dinlemekte bir sakınca yokama veli tabi ki durumu uygun bulmuyor. Sabah ilk iş soluğu okuldaalıyor ve kızılca kıyamet kopuyor. Tahmin edersiniz ki velimizortalığı karıştırmadan önce öğretmene gidip 'durum ne?' diyesormuyor. Sorsa zaten sorun olmayacak ama sormuyor. Sonra işin aslıanlaşılınca işler tatlıya bağlansa da bu anı o öğretmenle birlikteyaşayıp gidiyor. Hepizimin çocuğu özel ama sınıflardaki herçocuk yeterince özeldir ve sınıf içi kurallar herkes içingeçerlidir. Sırf çocuğumuzu daha fazla önemsediğimiz için diğerçocukları yok saymayalım. 

Okul başarısı her veliyi gururlandırır. Kendi çocuğunun başarılıolması ise hepimizin istediği bir şeydir ancak bu sadece öğretmeninve çocuğun azmiyle olacak bir şey değildir. Veli olarak sizin deelinizi taşın altına koymanız lazım. Tüm yükü öğretmeneyüklemek haksızlık olur değil mi?

Sorun yaşadığınızda ya da sorun olduğunu düşündüğünüzde soluğuokul müdürünün odasında almayın. İlk konuştuğunuz kişi öğretmenolsun. Kendisiyle konuşmadan okul müdürüne giden veliye sahip olmaköğretmenler için bir hayal kırıklığı nedeni. Birazempati!

Sürekli okul hayatının içinde olmaya çalışmayın. Bırakınçocuğunuz kendi ödevinin, kaybolan hırkasının, küstüğü arkadaşınınsorumluluğunu kendi alsın. Sürekli sınıftaki düzeni başka velileride teşvik ederek kontrol etmeye çalışmayın. Bırakınçocuğunuz hata yapsın mesela!

Çocuğunuzun öğretmeninin tanımadığı bir veli olmayın. Çalışananne baba olarak çocuğunuzun okul sorumluluğunu bir başka yetişkinedevretseniz bile öğretmenle ilişkinizi optimum bir seviyede tutun.Bir sorun olduğunda sizi arayabileceğinibilsin.

Çocuğunuz 'öğretmen bana vurdu, kızdı vs.'dediğinde hemen öfkelenip okula koşmayın. Tabiki çocuğunuzunsöylediklerini önemseyin ama tepki göstermeden önce öğretmeni'önyargısız' dinleyin. 

Öğretmenlerin özel hayatlarına dahil olmayın. Acil hallerdışında gece mesajları atmayın, hafta sonları ödevler hakkındasorular sormayın mesala.

Anne baba arasındaki uyumsuzluğu okula yansıtmayın! Boşanmış birçift olabilirsiniz veya eşinizle asla aynı fikirdeolamayabilirsiniz ama bu sorunu okula taşımayın. Öğretmenleiletişimde çift olarak tutarlı olun. Böyle karışık biröğretmen-veli ilişkisinin kaybedeni hep çocuğunuz olurunutmayın!

A+ bir iş yapıyor olabilirsiniz. Ya da herkesin gıpta ettiği birmesleki kariyere sahip olabilirsiniz. Kazancınız da çok yüksekolabilir. Ancak bunu öğretmene karşı bir tehdit unsuru gibikullanmayın. Siz onun patronu değilsin sadece'velisiniz.'

Her veli çocuğunun öğretmeninden memnun olacak diye birgerçeklik yok. Pekala öğretmenden, tavrından, tarzından memnunolmayabilirsiniz. Bunu nefrete çevirmeyin. Kendisiyle sağlıklıiletişim kurun. Çözemezseniz birlikte alternatif aramayı deneyin.Sırf söz öğretmeni sevmiyorsunuz diye diğer velileri dekışkırtmayın!

Okulda hayal kırıklığı, endişe, korku, kavga, üzüntü her zamanvardır. Kendi çocukluğunuzu hatırlayın ve sürekli çocuğunuz içinşartları iyileştirmeye çalışmayın. Çocuğunuzla konuşun ve onunyaşadıklarıyla baş etmeyi öğrenmesi için öğretmeniyle işbirliğiyapın. 

Yorumlar4 yorum