HABER /  GÜNCEL

Oda Tv davasında sürpriz tahliye

OdaTV davasında Doğan Yurdakul sağlık nedenleriyle tahliye edildi.

Oda TV davasının tutuklu sanığı Doğan Yurdakul, sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildi.

Ergenekon soruşturması kapsamında açılan Oda Tv davasında tutuklu yargılanan Doğan Yurdakul, sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildi.

Yurdakul'un avukatı Hüseyin Ersöz, geçtiğimiz günlerde İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunduğu dilekçesinde Doğan Yurdakul'un sağ böbreğinde kist tespit edildiğini belirterek, tahliye talebinde bulundu.

Dilekçede 66 yaşında olan Yurdakul'un 1 yıla yakın bir süredir tutuklu bulunduğu ifade

YURDAKUL CEZAEVİ ÇIKIŞI KONUŞTU
Sağlık sorunları gerekçesiyle cezaevinden tahliye edilen gazeteci Yurdakul, sıcağı sıcağına açıklamalarda bulundu
Haberle ilgili detaylı bilgi için TIKLAYIN!..

edilerek, bu şartlar altında ölüm veya felç gibi telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşı karşıya olduğu belirtildi. Yurdakul'un geçmişten günümüze kan pıhtılaşması, hipertansiyon ve böbrek yetmezliği rahatsızlıkları bulunduğu belirtilen dilekçede, aynı dava kapsamında tutuklu yargılanırken cezaevinde hayatını kaybeden Kaşif Kozinoğlu'na da değinildi. Tahliye dilekçesinde şu ifadelere yer verildi;

"Cezaevi koşullarında aynı davanın tutuklu sanığı merhum Kaşif Kozinoğlu'nun gerekli müdahalenin zamanında yapılamaması nedeniyle vefat etmiş olması gerçeği karşısında 2 No'lu cezaevinin daha ağır olan koşullarında müvekkil acil müdahale imkanından uzak, risk altındadır. Müvekkilin damarlarında emboli sorunu bulunmaktadır. Bu emboli yani damar tıkanıklığı nedeniyle damarlara yerleşen baloncuklar her an patlamaya hazır harekete duyarlı bombalar gibidir, anjiyo müdahalesi ile hareket etmesi karşısında nereye gideceği belli olmamaktadır. 2006 yılında geçirmiş olduğu bir rahatsızlık neticesinde gerçekleşen anjiyo müdahalesi sırasında harekete geçen bir emboli (baloncuk) parmağının ucuna yerleşmiş ve kangren nedeniyle parmağının bir boğumu kesilmek zorunda kalmıştır. Aynı şekilde Ameliyat sırasında beyne giden damarlardan birinin tıkanması ile felç hatta ölüm riski dahi söz konusu olabilmektedir. Bu durum böbrek yetmezliği ile birlikte değerlendirildiğinde hayati risk daha iyi anlaşılabilecektir. Müvekkilin Mehmet Akif Ersoy Hastanesi'nde yapılan son tetkiklerinde gizli şeker hastalığı sorunu da ortaya çıkmıştır. Şeker hastalarının ve kalp hastalarının her şeyden önce stresten uzak uygun koşullarda tedavi olması gerekmektedir. Cezaevi ortamının bu koşulları içermediği açıktır."
Tahliye dilekçesini değerlendiren mahkeme, hastane raporlarını da göz önünde bulundurarak Yurdakul'un sağlık sorunlarından dolayı tahliyesine karar verdi.

Doğan Yurdakul, gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın da aralarında bulunduğu 13 sanığın yargılandığı Oda TV davasında tahliye edilen ilk isim oldu.

KILIÇAROĞLU: MUTLULUK DUYDUM

Yurdakul'un tahliyesi ardından açıklama yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Tahliyesinden büyük mutluluk duydum" dedi.

Yorumlar 3 yorum