BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  DÜNYA

Obama'nın İsrail Gazze görüşmeleri

ABD Başkanı Barack Obama son zamanlarda İsrail ile Gazze arasında yaşanan olaylarla ilgili görüşmeler yaptı

Abone ol

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail ve Gazze'deki gelişmeleri ele almak üzere bugün Mısır Cumhurbaşkanı  ve İsrail Başbakanı ile görüştü.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Obama görüşmede, Mısır'ın, gerginliğin azaltılmasına yönelik çabalarını takdir etti ve bu çabaların başarılı olacağı yönündeki umudunu dile getirdi.

Obama, İsrailli ve Filistinlilerin can kayıplarından duyduğu üzüntüyü ifade ederken, istikrarın yeniden tesisi ve daha fazla can kaybının önlenmesi için durumun mümkün olduğu kadar hızlı şekilde çözüme kavuşturulmasının öneminin altını çizdi.

Görüşmede iki lider, gelecek günlerde yakın temas halinde kalmayı sürdürmede mutabık kaldı.

İSRAİL İLE GÖRÜŞTÜ

Barack Obama, İsrail ve Gazze'deki gelişmelerle ilgili olarak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray'ın açıklamasına göre, Netanyahu bugün Obama'yı arayarak, İsrail ve Gazze'deki son durumla ilgili bilgi verdi.

Açıklamada, Netanyahu'nun, Obama ve Amerikan halkına, ABD'nin, ''Gazze'den gelen yüzlerce roketi önlemede etkili olan ve sayısız miktarda İsraillinin hayatını kurtaran'' Demir Kubbe savunma sistemine yatırımından dolayı derin takdirlerini ifade ettiği belirtildi.

Obama görüşmede, ABD'nin İsrail'in kendini savunma hakkına verdiği desteği yinelerken, İsrailli ve Filistinli sivillerin can kayıplarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Beyaz Saray açıklamasında, görüşmede iki liderin, gerginliğin azaltılmasına yönelik seçenekleri ele aldığı kaydedildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Hastanede yangın paniği
İzmir'de bıçaklı cinayet
Mikserden dökülen harç tır devirdi
İsrail protestoları devam ediyor
Otomobilin çarptığı genç kız ağır yaralı
Fazıl Say'dan Mezopotamya'lı açılış
Kamyonet tren rayına girince!
Başkentte açlık grevlerine destek
Ergenekon'da tahliye yok
Bir ülke kendini nasıl tüketir görüyoruz
Yorumlar