BIST 7.914
DOLAR 28,97
EURO 31,21
ALTIN 1.865,01
HABER /  DÜNYA

Obama'dan flaş Türkiye açıklaması!

ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'e karşı verilen savaşın mutlaka kazanılacağını söyledi. Obama, Türkiye sınırındaki IŞİD güçlerinin püskürtüldüğünü ve sınırın kapatılması için Türkiye ile birlikte çalışıldığını açıkladı.

Abone ol

ABD Başkanı Barack Obama, terör örgütü IŞİD’e karşı verilen savaşın zorluklarının sürdüğünü ancak bu savaşı mutlaka kazanacaklarını söyledi. Obama, IŞİD militanlarının Türkiye sınırının büyük bölümünden püskürtüldüğünü, sınırın geri kalanının tamamen kapatılması için Türkiye ile çalıştıklarını açıkladı.

Obama’nın, ABD Savunma Bakanlığı’nda yaptığı açıklamaya, Dışişleri Bakanı John Kerry de video konferansı aracılığı ile katıldı. Obama, terör örgütü IŞİD’e karşı verilen savaşta ilerleme sağlandığını ancak bunun daha da hızlanması gerektiğini belirtti. 

CARTER İKNA TURUNA ÇIKACAK

Başka ülkelerin de desteklerini artırmaları gerektiğini anlatan Obama “Bu yüzden Savunma Bakanı Carter’dan Ortadoğu’ya gitmesini ve koalisyon ortaklarımızla bu savaşa daha çok askeri katkı sağlamaları için çalışmasını istedim. Kendisi, bu basın toplantısından hemen sonra yola çıkacak” diye konuştu.

SİVİL HALK KANKAN OLARAK KULLANILIYOR

Obama, Paris ve ABD’nin California eyaletine bağlı San Bernardino kentindeki saldırıların ardından IŞİD’e karşı hava saldırılarını artırdıklarını ve bugüne kadar 9 bin saldırı düzenlendiğini belirtti. Obama, en çok hava saldırısının son bir ayda yapıldığını ancak örgüt üyelerinin sivil halkın arasına saklandığını söyledi. 

"TÜRKİYE SINIRINDAN PÜSKÜRTÜLDÜ"

Örgütün son dönemde toprak kaybettiğini ve yaz boyunca ne Suriye’de ne de Irak'ta hiç bir başarılı saldırıya girişemediğini belirten Obama Suriye'de IŞİD ile mücadele eden Kürt, Arap, Hristiyan, Türkmen yerel güçlerin de son derece başarılı olduklarını dile getirdi. Obama, bu güçlerin yardımıyla, IŞİD militanlarının Türkiye sınırının büyük bölümünden püskürtüldüğünü, sınırın geri kalanının tamamen kapatılması için Türkiye ile çalıştıklarını söyledi.