BIST 5.000
DOLAR 18,63
EURO 19,60
ALTIN 1.063,56
HABER /  DÜNYA

Obama için en çılgın iddia!

Obama hakkında çok şey söylendi. Ama bunun gibisi duyulmadı. Tarihçi Cemzi Yurtsever'in iddiası en çılgını..

Abone ol Tarihçi -araştırmacı Cezmi Yurtsever, ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama'nın Kenya'daki atalarının kültürel kimliğinin Türk asıllı olduğunu iddia etti.

Son günlerin en çılgın ve tartışmalı iddiasına aday haber Bugün gazetesinde yer aldı.

Obama'nın biyografik bilgilerini dikkatle inceleyenlerin adının başında yer alan 'Aka' sözcüğünü görebileceğini bu sözcüğün, 'Önde gelen, baş, reis, büyük' gibi anlamlar içeren eski Türkçe sözcük olduğunu anlatan Yurtsever, Obama'nın Türk olduğu yönündeki iddialarına ilişkin şöyle dedi:

Aka ismi “Ağa”dan geliyor

“Aka sözcüğü Türkiye'de 'Ağa' olarak kullanılır. Obama'nın ismi babasının kimliğinin tekrarıdır. Onun köken bilgileri dedesi Hüseyin Onyango Obama ve daha büyük dedelerine dayanır. Hüseyin Onyango 1895/1979 yılları arasında yaşadı. Kenya'da hayatını sürdüren Hüseyin Onyango, gençliğinde Hristiyan misyonerlere aşcı olarak hizmet etti.

Kültürel kimliğinde Türk asıllı olma durumu

Ama İslam inancına bağlı olarak aile düzenini kurdu. Onun da baba ve dedesi Osmanlı'ya bağlı Türk kimliği taşıyan insanlardı. O dönemin hatırası olarak aşiret ve aile içinde Türkçe ‘Ağa' veya ‘Aka' şöhret ismi kullanıla geldi. Obama aşiretinin kültürel kimliğinde Türk asıllı olma durumu da vardır."