HABER /  DÜNYA

O saldırganın annesi konuştu!

Boston saldırısının ardından biri ölü ele geçirilen şüpheli Tsarnayev kardeşlerin annesi Zubeidat Tsarnaev konuştu: Oğullarıma tuzak kuruldu

O saldırganın annesi konuştu!

Boston Maratonu'ndaki bombalı saldırılarla bağlantılı oldukları düşünülen ve biri ölü ele geçirilen şüpheli Tsarnayev kardeşlerin annesi Zubeidat Tsarnaev, oğullarına tuzak kurulduğunu iddia etti.

Russia Today televizyonuna, henüz küçük oğlu polis tarafından yakalanmadan önce Dağıstan'dan telefonla bağlanan anne Tsarnaev, FBI'ın, büyük oğlu Tamerlan'ı internet üzerinden paylaşımları nedeniyle uzun süredir izlediğini ve attığı her adımdan haberdar olduğunu söyledi.

Anne Tsarnayev, "Oğullarım masum. Onları ben büyüttüm. Her gün beni arar ve benimle konuşurlardı. Onlara kesinlikle tuzak kuruldu" diye konuştu.

Küçük oğlu Cohar'ın onur öğrencisi olduğunu ve çevresi tarafından çok sevildiğinin altını çizen anne, büyük oğlu Tamerlan'ın da en büyük hayalinin ABD Olimpiyatlarında yarışmak olduğunu belirtti.

Anne Tsarnayev, FBI yetkililerin eve gelerek kendisiyle sık sık iletişime geçtiğini ve kendisine Tamerlan'ın radikal bir lider olduğunu söylediklerini vurguladı.

Oğlu Tamerlan'ın hayatındaki her ayrıntıdan FBI'ın haberi olduğunu iddia eden anne, "Oğlumun attığı her adımdan haberleri vardı. Onu kontrol ediyorlardı. Şimdi de terörden bahsediyorlar. Onlara tuzak kuruldu. Oğullarım kesinlike masum" ifadelerini kullandı.

Rusya Zvezda televizyonuna konuşan baba Anzor Tsarnayev ise Boston Maratonu saldırısından hemen sonra Tamerlan'la telefonda konuştuğunu ve ona kardeşi Cohar'a göz kulak olmasını tembihlediğini anlattı.

Tsarnayev kardeşler kim?

Kırgızistan'dan 2003'de ABD'ye göçmen olarak gelen Çeçenistan asıllı Tsarneav kardeşlerden Tamerlan, bir süre boks ile uğraştı. Boston'daki Bunker Hill College'ta öğrenci olan Tamerlan, National Golden Gloves 2010'a katılmak için okulu bıraktı. Evli olan Tamerlan'ın 3 yaşında bir kızı olduğu biliniyor.

Kız arkadaşına şiddet uyguladığı gerekçesiyle 2009'da göz altına alınan 26 yaşındaki Tamerlan'ın, Green Card aldığı ama sicilindeki bu suç nedeniyle ABD vatandaşı olamadığı tahmin ediliyor.

Düzenlenen operasyonun ardından yakalanan küçük kardeş Cohar'ın ise ağabeyine göre Amerikan kültürüne daha iyi entegre olduğunu yorumu yapılıyor. CNN televizyonundan Eric Mecado, liseyi Cambridge Rindge'da bitiren 19 yaşındaki Cahar'ın, böyle bir saldırının içinde olduğuna inanmanın güç olduğunu belirtti.

Saldırından sonra tweet attı

Çevresi tarafından sevilen ve parlak bir öğrenci olarak nitelendirilen Cohar, bu yıl Massachusetts Üniversitesi'nde eğitim görmeye başladı. Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da @J_tsar isimli hesabından, pazartesi sabahı maraton saldırısından 2 saat sonra "Ain't no love in the heart of the city, stay safe people" (Şehrin kalbinde aşk yok, insanlar güvende kalın) tweeti dikkati çekti. Cohar, saldırıdan bir gün sonra ise aynı "I'm a stress free kind of guy (Ben stressiz bir adamım) tweetini attı. Cohar, saldırıya dair Twitter'da paylaşılan bir fotoğrafa ise Fake story (uydurma hikaye) yorumunu yaptı.

Boston'daki bombalı saldırı ve sonrası

Boston'da 15 Nisan'da 23 bin kişinin katılımıyla düzenlenen maratonun bitiş çizgisi yakınlarında 10 saniye arayla patlayan iki bomba, 3 kişinin ölümüne, 170'den fazla kişinin yaralanmasına neden olmuştu.

Olayın ardından FBI, saldırıyla bağlantılı olduğu düşünülen 2 şüphelinin fotoğraf ve videolarını internet sitesinde yayımlamıştı.

İki şüpheli, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) kampüsünde bir polis memurunu öldürülmüş ve çaldıkları araçla iki saat sonra Watertown'da kendilerini takip eden polise patlayıcı maddelerle saldırmıştı.

Çıkan çatışmada ağır yaralanan Tamerlan Tsarnayev'in kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği bildirilmiş, diğer şüphelinin ise kaçtığı duyurulmuştu.

Boston'da, Cohar'ı yakalamak için düzenlenen operasyonda, bölgede topluma taşıma hizmetleri geçici olarak durdurulmuş, okullar tatil edilmiş ve hayat durma noktasına gelmişti.

FBI'ın da destek verdiği operasyonda, 24 saatlik kovalamacanın ardından ikinci şüpheli Cohar, Watertown yakınlarında bir teknenin içinde kıyafetleri kanlı halde yakalanmış ve sorgulanmak üzere polis merkezine götürülmüştü.

Yorumlar