BIST 9.722
DOLAR 32,56
EURO 34,85
ALTIN 2.433,10
HABER /  GÜNCEL

O komutan mahkemeye gitmedi

3. Ordu Komutanı Saldıray Berk ile Erzincan Başsavcısı Cihaner'in de sanık olduğu davanın ilk duruşması başladı.

Abone ol

İfade çağrılarına yanıt vermeyen davanın 1 numaralı sanığı Saldıray Berk bugünkü duruşmaya da gelmedi.

10'u tutuklu 14 sanığın yargılandığı Erzincan davası Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

Erzurum Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in de aralarında bulunduğu tutuklu sanıklar sabah adliyeye götürüldü.

GÖREVDE OLDUĞU İDDİASI

Davanın bir numaralı sanığı olarak gösterilen 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ise duruşmaya katılmadı. Orgeneral Berk, görevde olduğu için duruşmaya katılmadığını bildirdi.

İKİ ÇAĞRIYA OLUMSUZ YANIT

Orgeneral Berk, daha önce de iki kez savcılara ifade vermeye gitmemişti. Soruşturmayı yürüten savcılar tarafından 2009'un aralık ve 2010'un şubat aylarında ifade vermeye çağrıldı fakat bu çağrılara olumsuz yanıt verdi. İlk davette 6, ikinci davette ise 5 gün süre verilen Berk,'e yapılan son çağrıda, ifade vermeye gelmemesi halinde zorla Erzurum Adliyesi'ne getirileceği uyarısı yapılmıştı.

MAHKEME TEBLİGATI GEÇEN HAFTA YAPILMIŞTI

Saldıray Berk mahkemeye gelmedi ama makam odasında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan İlhan Cihaner duruşmaya girerken böyle görüntülendi.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZSon olarak geçtiğimiz hafta 3. Ordu Komutanı Berk'in 2. Ağır Ceza Mehkemesi'nin duruşmaya katılması için gönderdiği tebligatı bizzat, imza karşılığı aldığı açıklanmıştı.

CHP'Lİ VEKİLLER DE İZLİYOR

İrticayla Mücadele Eylem Planı'nı Erzincan'da uygulamak istedikleri öne sürülen sanıklar Ergenekon terör örgütüne üye olmakla suçlanıyor.

Sanıklar hakkında 5 ile 10 yıl arasında hapis cezası isteniyor. Davanın sanıkları arasında Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan ile MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir de bulunuyor.

Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, CHP Erzincan Milletvekili Erol Tınaztepe, Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir de izliyor.