BIST 1.408
DOLAR 8,63
EURO 10,31
ALTIN 494,51
HABER /  POLİTİKA

Numan Kurutulmuş: Tek tek isim verirsem yüzleri kızarır

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Avrupa ABD'nin mülteci politikasını eleştirerek, "ABD kendi sınırında 3 bin kişiyi görünce ne yapacağını bilemiyor. Biz 280 bin kişiyi 3 günde aldık. Bu Türkiye için bir şeref tablosu. Onlar göçmenlere yardımı insani olarak değil siyaset olarak görüyor, tek tek isim verirsem bu Avrupalı yöneticilerin yüzü kızarır" dedi.

Abone ol

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Hakan Çelik ile Hafta Sonu'nda önemli açıklamalarda bulundu.  "Dünya 3. büyük savaşın içerisine girdi. Bu da ekonomik savaştır" diyen Kurtulmuş, "Dolar daha da aşağıya doğru çekilecek. Türkiye bir dengeleme dönemine girdi" ifadelerini kullandı. Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı çevreye duyarlı seçim kampanyası diğer partiler tarafından da takip edildi. Çevreye duyarlılığını esas aldık. Yerel seçimlere 44 günlük bir süre var. Her saatini planladığımız bir kampanya sürecini tespit ettik. Biz zaten sahadayız, güçlü bir şekilde çalışıyoruz. Bizim açımızdan her şey vaktinde devam ediyor. Partimiz açısında hazırlığımız tamam. Liderlerin dışında da parti teşkilatları, yerelde çalışmalar ortak olabilir.

Yeni sistemde siyaset
Yeni bir sisteme geçtik. Bürokrasinin yeniden dizayn edilmesi lazım. En zor alan, siyasetin uyum sağlaması. Yerel seçimde de yüzde 50 artı 1'lik bir çıta olmuş oldu. Genel siyaset CHP ve AK Parti aksında buluşacak. Partilerin oy oranı en düşük olanlarının bile Türkiye'nin her yerinde teşkilatları var. Belki ilerde iki partili sistem denilen sisteme dönüşür. AK Parti ve CHP'nin olduğu bir parlamento vardı önceden. Bu yapı Türkiye'nin doğasında olan bir şey.

"İttifak sistemi küçük partileri koruyor"
Cumhur İttifakı sadece masa başında yapılan bir ittifak değil. 15 Temmuz'da milletin o gün orada oluşturmuş olduğu müşterek bir yapı, anlayış etrafında birleşildi. Ondan sonraki süreçte de MHP parlamentoda destek verdi. İttifak sistemi partilerin kendi kimliklerini koruyarak, ortak noktalarda nasıl iş birlikleri yapacağını ortaya koyuyor. Bu oy oranı düşük partilerin de kendilerini korumalarının bir göstergesidir. Partiler kendi kimliklerini koruyor, ama belli bir ittifakın şemsiyesine giriyor. İttifak sistemi küçük partileri koruyor.

Seçmen kararını nasıl verecek?
Parti ve liderin performansı belirleyici etken. Hem genel konular tartışılacak, hem de projeler tartışılacak.

Ekonomik tablo nasıl?
Türkiye'deki son dönemdeki ekonomik sıkışıklığın sebebi kendi dengelerinden kaynaklanmamıştır. Dövizde dalgalanmanın saldırı olduğunu biliyoruz. Bunların hepsinin manipülasyon olduğunu biliyoruz. Çok şükür ekonomi yönetimi sakin, heyecana kapılmadan... Bunun için tüm bakanlıklarda bir program açıklandı. Dolar daha aşağı doğru da çekilecek. Yakın zamanda olabilir. Ben 2019 içinde Türkiye ekonomisi dengelerinin hızla düzeleceğine eminim. Tespiti doğru yapmak sonra teşhisi doğru koymak gerekir. Bir dengeleme dönemine girdik. Fiyatlarda hiç beklemediğimiz şeyler oldu. Fırsatçıların olduğu görüldü. Piyasaların rahatlatılması için adı üstünde tanzim satış başlatıldı. Ekonomiyi sıkı bir şekilde takipte tutuyoruz. Dünyada artık yeni bir dönemde. Dünya 3. bir büyük savaşın içerisine girdi. Bu da ekonomik savaştır. 

"Fırat'ın doğusu da batısı da bizim"
Türkiye'nin bir tane ekseni var o da kendi ekseni. Türkiye'nin koruyacağı tek eksen de bu. Örneğin, Fırat'ın doğusu batısı tam bir cehennem durumuna dönmüş vaziyette. Dünyanın bütün orduları orada. Türkiye için de beka meselesi. Ortadoğu onlar için kanlı bir satranç oyununun parçası. Fırat'ın doğusu da batısı da bizim. Bu bizi ilgilendiren bir güvenlik sorunuz. Ezidiler, Kürtler, Türkler, Şiiler onların güvenliği ve rahatı Türkiye'nin sorunudur. 

Avrupa'da siyasi göçmen krizi
ABD kendi sınırında 3 bin kişiyi görünce ne yapacağını bilemiyor. Biz 280 bin kişiyi 3 günde aldık. Bu Türkiye için bir şeref tablosu. Biz bunları herkese anlatıyoruz. Kim imdat diyorsa onun sesine koşmaya çalışıyoruz. Bu bizim geleneğimizdir. Onlar göçmenlere yardımı insani olarak değil siyaset olarak görüyor, tek tek isim verirsem bu Avrupalı yöneticilerin yüzü kızarır. Onlar için bir tek Kürdün hayatının değeri var mı? Onlar için Ortaoğu'daki ölümler sayısal istatistikten ibarettir. 

Suriye'nin geleceği ne olacak?
Terörü destekleyen ülkeler bundan vazgeçsin bir haftada dünyada terör örgütü kalmaz. Silahlarını veriyorlar, lojistik destek veriyorlar... Suriye'de yapılması gereken bütün tarafların kendini temsil edebildiği bir siyasi ortam sağlamaktır. Demokrasi ülkenin tek kurtuluş yoludur.  Bölge halkı Türkiye'yi seviyor ve takip ediyor. Mazlum halkların gözünde Türkiye örnek ülke.  Biz bu bağı hiç koparmayacağız. 

Türkiye'deki Suriyeliler
Halkımızla iftihar etmek durumundayız. Dünyada hiçbir ülke bunu yapamaz. Halkımız Suriyeli kardeşlerimizi bağrına bastı. Hangi insan ne kadar iyi şartlar sağlarsanız sağlayın kendi ülkesine dönmek ister. 240 bin kişi Cerablus'a geri döndü. Ben Suriyelilerin önemli bir kısmının ülkelerine geri döneceğini düşünüyorum.

TBMM Başkanlığı
TBMM önümüzdeki dönemde çok daha önemli bir konuma geliyor. Bu görev çok önemli ve şerefli bir görev. 24'ünde Meclis Başkanı seçimi olacak. Sayın Cumhurbaşkanımız istişarelerini yaparak kimin Meclis Başkanı olacağına karar verecek.  Hayırlısı olsun. 

Siyasette yeni oluşum iddiası 
Ben kulis bilgileri üzerinden hiçbir zaman değerlendirme yapmam. Bu tür tartışmaların seçim öncesinde AK Parti tarafında kafaları karıştırmak isteyen kasıtlı kulis bilgileri olduğuna inanıyorum.

ÖNCEKİ HABERLER
Juventus'tan 3 gollü galibiyet
Juventus'tan 3 gollü galibiyet
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Nihat Özdemir'den Ali Koç'a: Günah keçisi arıyor
Nihat Özdemir'den Ali Koç'a: Günah keçisi arıyor
Terim neşteri vuruyor iki yıldızla yollar ayrılıyor
Terim neşteri vuruyor iki yıldızla yollar ayrılıyor
Böyle düğün davetiyesi ne görüldü ne duyuldu
Böyle düğün davetiyesi ne görüldü ne duyuldu
ÖSYM duyurdu! Sınava girecek adaylara müjde
ÖSYM duyurdu! Sınava girecek adaylara müjde
BBDK vatandaşı uyardı fatura için yapılması gerekenler
BBDK vatandaşı uyardı fatura için yapılması gerekenler
Van merkezli 8 ildeki terör operasyonu
Van merkezli 8 ildeki terör operasyonu
Rıdvan Dilmen: Fenerbahçeli olarak derbide oynamasını istemem
Rıdvan Dilmen: Fenerbahçeli olarak derbide oynamasını istemem
Gökçeada ve Bozcaada feribot seferlerine fırtına engeli
Gökçeada ve Bozcaada feribot seferlerine fırtına engeli
Yorumlar 2 yorum