BIST 1.333
DOLAR 7,89
EURO 9,40
ALTIN 460,51
HABER /  SAĞLIK

Normal doğumun faydaları hem anne hem de bebek...

Prof. Dr. Yakup Arslan normal doğumun anne ve bebek sağlığı üzerine bir çok faydası olduğunu söyledi.

Abone ol

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yakup Arslan, "Normal doğum sırasında bebek doğum kanalından geçerken ağız yolu ile annenin bağırsak florasını almaktadır. Bu sayede bebeğin bağışıklık sistemi güçlenmekte, ileri yaşlarda enfeksiyonlara, obezite ve kansere daha az yakalanmaktadırlar." dedi.

"Tıbbi Endikasyon Dışı Sezaryenlerin Önlenmesi Sempozyum ve Çalıştayı" Trabzon'da yapıldı.

Prof. Dr. Arslan, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından bir otelde "tabii ki normal doğum" sloganı ile düzenlenen etkinlikteki konuşmasında, normal doğumun anne ve bebek sağlığı üzerine bir çok faydası olduğunu söyledi.

Sezaryenin, tıbbi zorunluluk halinde yapılması gereken bir uygulama olduğunu belirten Yakup Arslan, "Bu durumda yapılması gereken, zamanın ve gebeliğin hem anne hem de bebek için neler getirdiğine bakmaktır. Bunun için de herhangi bir fikirde ısrarcı olmadan sakin ve kontrollü hareket edilmeli. Normal doğum sadece bebek açısından değil, anne sağlığı açısından da önem taşımaktadır." diye konuştu.

Aynı zamanda fakültenin Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı da olan Prof. Dr. Arslan, normal doğumun, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Normal doğum sırasında bebek doğum kanalından geçerken ağız yolu ile annenin bağırsak florasını almaktadır. Bu sayede bebeğin bağışıklık sistemi güçlenmekte, ileri yaşlarda enfeksiyonlara, obezite ve kansere daha az yakalanmaktadırlar. Normal doğumlarda bebekte solunum sıkıntısı da daha az yaşanmaktadır."

Etkinliğin sempozyum bölümünde, KTÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Üstün, "Kadın Sağlığı Açısından Doğum Şeklinin Önemi", Yrd. Doç. Dr. Songül Aktaş ise "Doğumda Ebe Desteğinin Önemi" başlıklı sunum gerçekleştirdi.

İl Sağlık Müdürü Kemal Süleyman, Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Halit Çınarka, İl Halk Sağlığı Müdürü Köksal Hamzaoğlu ve diğer ilgililerin katıldığı açılış programının ardından, tıbbi endikasyon dışı sezaryenlerin önlenmesine yönelik "Normal Doğum Savunuculuğu" ile "Hastaneler ve Anne Dostu Hastane Programı" başlıkları altında çalıştay gerçekleştirildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Kilis'te ailemle kitap okuyorum projesi
Evli birine aşık oldum ne yapmalıyım?
Sıfırın altında 15 derecede şifa bulmaya çalışıyorlar
Katar'dan Türk büyükelçiye devlet nişanı
İşten çıkarılan işçiyi intihardan polis vazgeçirdi
Sokağa çıkma yasağı bu hafta var mı işte yasak saatleri
Yorumlar