HABER /  KÜLTÜR VE SANAT

Nilgün Bodur kimdir? Twitter'da konusu alay oldu

Yazar Nilgün Bodur'un büyük başarı yakalayan son kitabı "Sen Gittin Ya Ben Çok Güzelleştim" isimli kitabındaki bir sözün alıntı olması tartışmalara neden oldu. Nilgün Bodur, intihalle suçlanırken kullandığı o sözün İkinci Dünya Savaşı’nda toplama kamplarında öldürülmüş olan Anne Frank’a ait olduğu belirtildi.

Nilgün Bodur kimdir? Twitter'da konusu alay oldu

Nilgün Bodur son kitabı "Sen Gittin Ya Ben Çok Güzelleştim" adlı kitabı bir kez daha tartışmalara neden oldu. İlk baskısında büyük başarı yakalayan Nilgün Bodur'un kitabında intihal yaptığı iddia edilirken, twitter'da dün akşamın en çok konuşulan ismi oldu.

Nilgün Bodur, son kitabında İkinci Dünya Savaşı'nda toplama kamplarında öldürülmüş olan Anne Frank'a ait bir sözü kaynak göstermeden kullandığı iddia edildi. İntihal iddialarına ise Nilgün Bodur, kendi üslubuyla cevap verirken, eleştirileri ise art niyetli olarak yorumladı.

İşte Bodur'un instagram hesabından o iddialara verdiği cevap:

"Hakkımda çıkan intihal iddiaları üzerine bir açıklama yapmak istedim. 250 sayfalık kitabım kendimi iyileştirmek için yazdığım denemelerin bir araya toplanmış halidir. Türk edebiyatına katkıda bulunmak gibi bir niyetim hiç olmadı. O satırlar sizlere de iyi geldi ki kitabım 150 bin adet bastı ve sattı. Okuyan herkes hayatının değiştiğini söyledi ve ben o zaman iyileştim. Bazen iyileşmek için iyileştirmek gerekiyormuş. Kitabım aforizmalarla, atasözleri ve deyimlerle bezeli. Kimisi dilime pelesenk olmuş sözler ve konuşurken de kullandığım cümleler. Kaldı ki bir gün benim de cümlelerim kullanılırsa çok sevinirim. Anonim olduğunu sandığım bir sözü uzun bir yazının içinde kullandım ve başlık olarak editörüm o cümleyi seçmiş ve tüm başlıkların altında ismim ve kitabın ismi yazıyor. Yani bu cümle bana aittirin açıklaması değildir altında bulunan imza. Cümle uzun bir yazının içinde geçmektedir. ‘Ayağını yorganına göre uzat’ konulu bir yazı yazabilirim. Çünkü ben roman yazmıyorum. Deneme türlerinde ve biraz da kişisel gelişimle ilgili konularda geçmişten gelen ve beynimize kodlanmış cümleler kullanılabiliyor ve her cümlenin kaynağını bilemiyorum. Bazen siz beni kendi yazılarımda etiketliyorsunuz ve ben yazdıklarımı bile unutmuş olduğumu anlıyorum zaman içerisinde. Kitabı okuyanlar bilir ki intihal edildiği söylenen cümleyi referans göstererek yazdığım uzun bir yazım var. Tüm kişisel gelişim kitapları böyle referanslarla bezeli. Benim dikkatimi çeken kitabımın çıktığı ilk günden beri süren karalama kampanyaları. Kitabımın satması birilerini çok rahatsız etti. Beni ailem ve sevdiklerim takdir etsin. Twitterda klavye arkasında kahramanlık yapanların onayına ihtiyacım yok. 250 sayfa o kitap ve benim hikayem ve ben hikayemi yaşadığım şekliyle yazdım. Kitabımı tuvalet kâğıdıyla bir tutan kötü kalpleri Allah’a havale etmişim ben. İntihal ile suçlayanları mı etmeyeceğim. Kimse uğraşmasın, yorulmasın. Ben bütün hatalarımı düzeltmek için yaşayan biriyim. Hala kendimle savaşım. Kimsenin hatasını göremiyorum bu sebeple. Benim hatalarımı bulmak için çabalayan yüzlerce boş insana da teşekkür ederim. Bu sayede daha iyi bir insan olma şansım var ama ne yazık ki sizin öyle bir şansınız yok."

Yorumlar 2 yorum