BIST 1.536
DOLAR 7,53
EURO 9,01
ALTIN 411,34
HABER /  GÜNCEL

Niğde Kurban bayramı Diyanet namaz saati Niğde bayram namazı vakti

NİĞDE bayram namazı saati belli oldu, Diyanet İşleri Başkanlığı Kurban Bayramı namaz vaktini diğer illerle birlikte resmi sitesinden ilan etti.

Abone ol

Kurban Bayramı namazı güneş doğduktan yaklaşık 45 dakika sonra kılınıyor. 2 rekat olarak kılınan Kurban Bayramı namazı farz değil vaciptir. Bayram namazının kılınmasını takiben kurbanlık kesimine başlanabiliyor. 4 gün süren kurban bayramı için Diyanet İşleri Başkanlığı Niğde için bayram namazı saatlerini belirleyip resmi sitesinden duyurdu. 

Niğde Kurban Bayramı saati : 06.29

Cemaatle birlikte kılınan bayram namazında ezan okunmaz ve ikamet getirilmez. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Bayram namazına niyet ederken 'Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama' denilir. Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci ve ikinci rekatlarından fazladan toplamda altı tekbir alınır. Bunlara "Zevaid" tekbirleri denir.

Bayram namazı kılınışı: -İmam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar. Hem imam, hem de cemaat içinden "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:
Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. 
İkinci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir kısaca durulur. 
Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır. Bundan sonra imam, içinden "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

İkinci rekatın kılınışı : -İmam içinden Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur. Oturuşta İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler.

ÖNCEKİ HABERLER
Diyanet Kırşehir Kurban bayramı namaz vakti Kırşehir bayram namazı saat kaçta
YÖK'ten 'reklama değil Ar-Ge'ye harca' kararı
Karaman bayram namazı saati! Diyanet Karaman Kurban bayramı namaz vakti
Aksaray bayram namazı saati! Diyanet Aksaray Kurban bayramı namazı kaçta
Sivas Kurban bayram namazı saat kaçta Diyanet Sivas Kurban bayramı namaz vakti
Kayseri bayram namazı vakti diyanet 2019 Kayseri Kurban bayramı namazı kaçta
Hulusi Akar'dan sert mesaj: Komşularımız akıllarını başlarına alsın
Konya bayram namazı diyanet saati! Konya Kurban bayramı namaz vakti kaçta
Ankara bayram namazı saat kaçta Diyanet Ankara Kurban bayramı namaz vakti
Trabzonspor taraftarı 15 Ağustos'u bekliyor! Sparta Prag maçı biletleri tükendi
Yorumlar