BIST 1.431
DOLAR 8,62
EURO 10,35
ALTIN 504,60
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

NASA'nın yeni keşfi 8 gezegenli bir sistem bulundu

Google'ın geliştirdiği yapay zekayı kullanan NASA, Dünya'nın Güneş Sistemi'ne neredeyse tıpatıp benzeyen 8 gezegenli bir sistem buldu.

Abone ol

NASA, bulduğu bu gezegen sistemine Kepler-90 adını verdi. Yeni gezegen sisteminin Dünya'dan 2 bin 545 ışık yılı uzaklıkta olduğu bildirildi. Gezegen sisteminin merkezindeki yıldızın, Güneş'ten daha sıcak ve büyük olduğu belirtildi.

Sistemin en küçük gezegeni olan Kepler 90i, dünyadan üçte bir oranında daha büyük ve yaklaşık 420 santigrat derece sıcaklığında. Washington DC'deki NASA merkezinden astrofizik direktörü Paul Hertz, gezegen sisteminin güneş sistemiyle benzerliğini vurguladı. Kepler Uzay Teleskobu şimdiye kadar 4 bini aşkın gezegen adayı gök cismini yakaladı.

NASA NEDİR NASIL KURULDU? NASA, (İngilizce: National Aeronautics and Space Administration) (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum. 29 Temmuz 1958 tarihindeABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulmuştur. Daire, 1 Ekim 1958 tarihinden itibaren askeri amaçlardan ziyade sivil alanda barışçıl bir şekilde faaliyet göstermeye başlamıştır. NASA, Ay'a dönük Apollo uçuşlarında, Skylab uzay istasyonu ve daha sonra uzay mekiği gibi çalışmalarla her zaman ABD'nin uzay çalışmalarına yön vermiştir. Günümüzde NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nu desteklemekte ve yeni Ares I ve Ares V iniş araçlarını geliştirmektedir. Uzay programı çalışmalarının yanı sıra uzun vadeli sivil ve askeri roket çalışmaları da NASA'nın çalışma alanlarının arasındadır.

ÖNCEKİ HABERLER
Güneş enerjili ilk tren rayarda
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Kadrolu 3 eşek törenle emekliye ayrıldı
5 milyon liralık vurgundan aranan sekreter yakalandı!
İranlı komutan Suriye'de öldürüldü!
Korktukları için ölen bebeklerinin cenazesini almıyorlar!
Filistinli engelli Ebu Süreyya şehit edildi
İki ayrı iş kazasında 2 feci ölüm
AK Parti'nin Ataşehir adayı belli oldu
Endonezya'da şiddetli deprem
Yorumlar 1 yorum