BIST 9.693
DOLAR 32,60
EURO 34,78
ALTIN 2.482,46
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

NASAnın sistemine giren Türk

NASA'nın milyarca dolara kurduğu sistemine mecidiyeköy'deki evinden giren Türk bunu nasıl yaptı?

Abone ol

Türkiye’nin amatör kadın telsizcisi Gülay Başak, NASA’nın milyarlarca dolara kurduğu haberleşme sistemine, Mecidiyeköy’deki evinden girmeyi başardı.

Uzay istasyonu astronotu McArthur’a çağrı gönderen Başak ‘Aman Tanrım Türkiye’den bir kadın’ yanıtını aldı.

Birçok insan için sinir bozucu olarak algılanan telsizlerin cızırtılı sesi Gülay Başak ve eşi Mehmet Başak için yaşamlarının kaynağı.

Çünkü onlar uluslararası telsiz ehliyetine sahip iki çift. Mehmet Başak 15 yaşındayken Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti’ne ait dergiyi karıştırmasıyla başladı. Mehmet başak Gülay hanımla evlenince başak çifti telsiz kurdu oldular.

Gülay Başak’ın uluslararası telsiz kodu TA1YB, açılımı Tango Alfa One Yanki Bravo... 25 yılını telsiz başında bu anonsla geçiren Gülay Hanım evini bile telsize göre seçti. Ulus’ta baktıkları dairede frekans uymayınca Mecidiyeköy’deki bir apartmanın çatısı bacası akan dairesine yerleştiler.

GÜLAY Başak hayatının görüşmesini ise Uluslararası Uzay İstasyonu Astronotu Bill McArthur’la yaptı. Kendileri gibi amatör telsizci olan astronotu takibe alan Başak çifti, uzay istasyonunu Hazar Denizi üzerinde yakaladı. Saatler gece yarısını gösterdiğinde 350 kilometre yükseklikteki istasyona ilk mesajı yolladı. gülay başak olyaı şöyle anlattı:

McArthur ‘Ooo Türkiye... Aman tanrım bir kadın telsizci’ diye cevap verdi. ‘Merhaba ben Gülay nasılsınız. Yukardasınız tanrı sizi korusun’ dedim. O da ‘Teşekkür ederim’ dedi. İstanbul’a davet ettim. Üç-dört dakika süren görüşmemiz bitti. NASA bana bir süre sonra görüşme yaptığıma dair bir kart gönderdi.