BIST 1.332
DOLAR 7,87
EURO 9,35
ALTIN 465,00
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

NASA Güneş sistemine en uzak cismi görüntüledi

NASA New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay sondası güneş sisteminin dışında bilinen sınırların ötesinde yeni bir uzay cismini görüntüledi.

Abone ol

Eski Yunanlılar ve Romalılar, bilinen dünyanın sınırlarının hemen ötesinde gizlenmiş en uzak yere Ultima Thule adını vermişlerdi. Bilim insanları da bu kaya parçacığına 'Ultima Thule' ismini verdi. 

30 yıl önce keşfedilen ve Kupier Kuşağı olarak bilinen Dünya’ya ve Güneş sistemine en uzak bölgeden bu sabah sinyal alan NASA çalışanları, insanlık tarafından keşfedilen en uzak kaya parçasını görüntülemeyi başardı. 

Başlangıçta, Ultima Thule'nin birbirlerinin etrafındaki yörüngeye kilitlenmiş “iki” küçük gezegen olduğuna inanılıyordu. Yeni Ufuklar tarafından çekilen resimlerin analizi bunun böyle olmadığını gösteriyor. NASA “Kuiper Belt nesnesi bir bowling labutuna benzeyen kendi etrafında dönen, yaklaşık 20’ye 10 mil boyutlarında bir şekle sahip olabilir” açıklamasını yaptı. 

Dünyadan yaklaşık 6.5 milyar ışık uzaklığında olan kaya parçası, güneş sisteminin nasıl oluştuğu ile ilgili bilgi verebilir. 

ÖNCEKİ HABERLER
Serdar Ortaç kardeşi kim Serkan Ortaç hastalığı ne?
MHP'de sıcak gelişme! MHP Samsun İl Başkanı görevden alındı
Facebook Messenger'a yeni bir özellik geliyor
Yediemin otoparklarında lüks araçlar çürümeye terk edildi
İdlib bölgesinde iki grup arasında şiddetli çatışma!
Durum vahim! Türkiye'de Kovid-19 kaynaklı yaşamını yitirenlerin sayısı zirve yaptı
Yorumlar