BIST 1.564
DOLAR 7,46
EURO 9,04
ALTIN 442,51
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

NASA büyük finalini başlatıyor!

NASA, uzayı keşfetmeye devam ediyor. Satürn'deki yörünge misyonunu tamamlayan Cassini keşif uydusu, halkalardan yüzeye doğru son dalışına başlayacak

Abone ol

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Satürn keşif uydusu Cassini'nin yörünge misyonunu tamamlayarak gezegenin halkalarından yüzeyine doğru son yolculuğuna başlayacağını duyurdu.

NASA'nın Bilim Misyonları Direktörlüğünden yapılan açıklamada, Cassini'nin nihai dalışına 26 Nisan'da başlayacağı ve akabinde beş aylık bir yolculuğun ardından 15 Eylül'de gezegenin atmosferine girdikten sonra parçalanarak yok olacağı belirtildi.

Cassini'nin, bilim adamlarının "büyük final" olarak adlandırdıkları bu son yolculukta, Satürn'ün yüzeyiyle halkaları arasındaki 2 bin 400 kilometrekarelik boşlukta keşif yapan ilk uzay aracı olacağı kaydedildi.

'BÜYÜK GEZEGENLER KONUSUNDA UFUK GENİŞLETTİ'

NASA'nın Bilim Misyonları Direktör Yardımcısı Thomas Zurbuchen, Cassini'nin Satürn halkaları çevresinde yaptığı son 22 yörünge yolculuğunun bugüne dek yapılanların en cesuru olduğunu söyleyerek "Cassini'nin yörünge yolculuklarından öğrendiklerimiz, bizim büyük gezegenler, gezegen sistemlerine dair ufkumuzu genişleten gerçek bir keşif atılımı oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Cassini misyonu araştırmacısı Linda Spilker da keşif uydusu için planlanan sonun başlangıçtaki tasarılarından çok farklı olduğunu ifade ederek Cassini'nin en olağanüstü gözlemlerini bu nihai dalış sırasında yapmasını beklediklerini belirtti.

Uzaya 1997 yılında fırlatılan Cassini keşif aracı, NASA'nın Satürn araştırma misyonu kapsamında 2004 yılından bu yana gezegende incelemeler yapıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Neyse grubu yeni albümleriyle ilk kez konser verecek
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı-YTÜ iş birliği
Meme kanserinin belirtileri!
Sigara içen her 10 kişiden 1'i ölüyor
Kapalıçarşı Katarlı turizmcilerin takibinde
10 kadından birinin sorunu: Çikolata kisti
Maymunlar birlikte yaşayan kız çocuğu bulundu
Çin'de hava kirliliğiyle mücadele
AB'den Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar
Uzun süre antibiyotik kullanırsanız...
Yorumlar