BIST 1.385
DOLAR 8,87
EURO 10,43
ALTIN 499,05
HABER /  EKONOMİ

Mustafa Koç'un hayali gerçek oldu!

Merhum Mustafa Koç’un ardından ilk kez toplanan Koç Holding Olağan Genel Kurul’da yeni Yönetim Kurulu üyeleri belirlendi.

Abone ol

Koç Holding’in 52’inci Olağan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi.

21 Ocak’ta yaşamını yitiren merhum Mustafa Koç’un ardından ilk kez toplanan Olağan Genel Kurul’da yeni Yönetim Kurulu üyeleri belirlendi. Koç Holding’in yeni Yönetim Kurulu üye sayısı 15’ten 18’e çıkarılırken, Yönetim Kurulu’na 3 yeni kadın üye girdi. Mustafa Koç’un eşi Caroline Koç ve İpek Kıraç’ın yanısıra BoostHEAT şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Fransız Anne Lauvergeon da bağımsız üye olarak yönetime girdi. Böylece Koç Holding Yönetim Kurulu’ndaki kadın üye sayısı Semahat Arsel ile birlikte 4’e yükseldi. Koç Holding Yönetimi’nde önceki yıllarda Suna Kıraç ve Sevgi Gönül de yer almıştı. 

GELİNLER YÖNETİME GİREMEZ İLKESİNDEN VAZGEÇİLDİ

“Gelinler yönetime giremez” ilkesi bu kez hayata geçmedi. Koç Holding’in 91 yıllık tarihinde ilk kez 4 kadın yönetime girmiş oldu. Birlemiş Milletler’in HeFORShe hareketine destek veren Mustafa Koç, son dönemdeki tüm konuşmalarında kadın yönetici sayısını artırmak istediklerini ve yönetim kurullarında daha çok kadına yer vereceklerini söylüyordu. Koç Holding’in 52’inci Olağan Genel Kurulu bu anlamda merhum Mustafa Koç’un da dileği yerine getirilmiş oldu.

ÖMER KOÇ BAŞKAN

Koç Holding’in dün İstanbul Nakkaştepe’de gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulu Mustafa Koç’un anılmasıyla başladı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç’un başkanlığında toplanan Genel Kurul’da Mustafa Koç’un vefatından önce 2015 Yılı Faaliyet Raporu için hazırlamış olduğu konuşmada okundu.

"Mustafa Koç’un 2015 yılı değerlendirmesi şöyleydi:

“Belirsizliklerin ve çalkantıların arttığı günümüz küresel iş dünyasında toplulukluk olarak kararlılıkla yeni yatırımlar yapmaya devam ettik. Geride bıraktığımız yıl tüm dünyada, geleceğimizi şekillendirecek birçok politik, ekonomik ve toplumsal gelişmeye sahne oldu. Bu gelişmeler, küresel piyasalarda risk algısını değiştirirken, politikada yeni söylemler oluşturdu, toplumsal alanda ise barışın önemini tüm dünyaya bir kez daha gösterdi. Koç Topluluğu’na baktığımızda ise, 2015 başarılarımızı devam ettirdiğimiz bir yıl oldu. Sürdürülebilir büyüme sağlayabilmek ve her türlü dalgalanmayı başarılı bir şekilde yönetebilmek için yönetim kalitemize ve risk yönetim sistemlerimize özel önem vermeye devam ettik. Yeni atılımlara her an hazırlıklı olmak için finansal yapımızı güçlü tuttuk. Bundan sonraki hayalimiz ise uluslararası arenada çok daha önemli ve büyük başarılar gerçekleştirmek; yurt içindeki uzun vadeli liderliğimizi yurt dışına taşımak ve portföyümüzü küresel arenada faaliyet gösteren şirketler ve organizasyonlar ile desteklemek. Bu hayalimizi de gerçekleştireceğimize ben şahsen yürekten inanıyorum.”

Ömer Koç
Ömer Koç

AFRİKA ATASÖZÜ SÖYLEMİŞ

Mustafa Koç’un hazırladığı konuşmanın bir bölümünde de bir Afrika atasözünden alıntı var:

‘Hızlı gitmek istiyorsan yalnız, uzağa gitmek istiyorsan beraber git’ Biz de Koç Topluluğu olarak küresel vizyonumuz çercevesinde uzağa gitmek istiyoruz.”

RAHMİ KOÇ'TAN OĞLUNA DUYDU DOLU SÖZLER

Genel Kurul’da Mustafa Koç’un yanısıra Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç’un da konuşması okundu.

Rahmi Koç da konuşmasında Mustafa Koç’un amansız kaybını andı ve “Kısa süre önce oğlum Mustafa V. Koç‘un zamansız kaybı ailece bizleri ve sizleri çok üzdü. Onun ardından; yurt çapında aldığımız başsağlığı dilekleri en büyük tesellimiz oldu. Bu benzersiz dayanışmadan dolayı Ailem ve şahsım adına herkese candan teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Rahmi Koç, Türkiye’nin ve dünyanın zor bir dönemden geçtiğini vurgulayarak, “Yurtiçinde seçimlerin yenilenmesi ve terör olayları çalkantılı bir sürece yol açarken; dünyadaki ekonomik ve jeopolitik gelişmelerde de bir durulma olmadı. Bütün bu gelişmeler karşısında 90 yıllık tecrübemizin desteğiyle ve zamanında aldığımız tedbirlerle Koç Holding olarak geçtiğimiz yılı oldukça başarılı bir performansla geride bıraktık. Son yıllarda özel sektör yatırımlarındaki yavaşlamaya karşın, yatırımlarımıza ara vermeksizin devam ettik. Son 4 yılda toplam 12 milyar ABD Doları mertebesinde kombine yatırımla ülkemiz ve Topluluğumuz için yüksek katma değer yaratacak önemli projeleri hayata geçirdik” dedi.

ÜYELERİN ÜCRETLERİ YÜZDE 10 ARTTI

Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi ve Başkanvekili Temel Atay’ın önerisiyle Yönetim Kurulu ücretleri de yıllık 462 milyon liraya çıkarıldı. Koç Holding Yönetim Kurulu üyelerinin maaşları da bir önceki yıla göre yüzde 10 artışla 38 bin lira oldu.


KOÇ HOLDİNG YÖNETİM KURULU’NDA KİMLER VAR?

Rahmi M. Koç Şeref Başkanı
Ömer M. Koç Yönetim Kurulu Başkanı
Ali Y. Koç Başkan Vekili
Semahat S. Arsel Üye
Temel K. Atay Üye
Dr. Bülent Bulgurlu Üye
Caroline N. Koç Üye
İpek Kıraç Üye
Levent Çakıroğlu Üye
Prof. Dr. John H. McArthur Üye
Prof. Dr. Heinrich V. Pierer Üye
Peter Denis Sutherland Üye
Dr. Kwok King Victor Fung Bağımsız Üye
Muharrem Hilmi Kayhan Bağımsız Üye
Kutsan Çelebican Bağımsız Üye
Mustafa Kemal Olgaç Bağımsız Üye
Jacques Albert Nasser Bağımsız Üye
Anne Lauvergeon Bağımsız Üye

ÖNCEKİ HABERLER
Dolar kuru bugün birden yükseldi  dolar yorumları 06.04.2016
Dolar kuru bugün birden yükseldi dolar yorumları 06.04.2016
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Erdoğan açıklamıştı! Vatandaşlıktan çıkarma yasası mı geliyor?
Erdoğan açıklamıştı! Vatandaşlıktan çıkarma yasası mı geliyor?
Bekir Bozdağ'dan flaş Kılıçdaroğlu ve HDP açıklaması
Bekir Bozdağ'dan flaş Kılıçdaroğlu ve HDP açıklaması
Batman'da çatışma 5 PKK'lı öldürüldü
Batman'da çatışma 5 PKK'lı öldürüldü
Erdoğan son dakikada uyarmış: Hacca gitme!
Erdoğan son dakikada uyarmış: Hacca gitme!
Manisa'da PKK'nın gençlik yapılanmasına darbe
Manisa'da PKK'nın gençlik yapılanmasına darbe
PKK'ya ağır darbe! Üst düzey 13 kişi öldürüldü
PKK'ya ağır darbe! Üst düzey 13 kişi öldürüldü
AYEDAŞ kesinti listesi 8 Nisan 2016 cuma elektrik yok
AYEDAŞ kesinti listesi 8 Nisan 2016 cuma elektrik yok
Zeki Üçok ordu içindeki Fethullahçıları anlattı
Zeki Üçok ordu içindeki Fethullahçıları anlattı