HABER /  GÜNCEL

Mülteciyi koruma ayini kilisede 5 haftadır devam ediyor

Sığınma başvurusu reddedilen aile kiliseye sığındı. Ermeni aileye sahip çıkan kilise yetkilileri ise polisin sığınmacılar almaması için dur durak bilmeden ayin yapıyor. Polisin içeri girmemesi içiçn yapılan ayinler 5 haftadır devam ediyor

Abone ol

HOLLANDA'nın Lahey kentindeki bir kilise, sığınma başvurusu reddedilen bir Ermeni ailenin sınır dışı edilmesini engellemek için 800 saattir durmaksızın ayin yapıyor. Ülkenin yasalarına göre ayin sırasında polisin içeri girmesi yasak.

Yüzlerce pastör ve gönüllünün katılımıyla düzenlenen ayinler beş hafta önce başladı. Hollanda Protestan Rahipler Birliği Başkanı Theo Hettema, CNN televizyonuna aileye destek için ayinlere "gerektiği kadar" devam edeceklerini söyledi.

BİZİM İÇİN ÖNEMLİ FIRSAT
Hettema, "Tanrı'yı ve komşumuzu sevmek istiyoruz. Bu da sevgimizi göstermek için önemli bir fırsat" dedi. Üç çocuklu Tamrazyan ailesi, Nisan 2010'dan beri Hollanda'da yaşıyor. Siyasi sığınma başvuruları reddedildikten sonra ülkeyi terk etmeleri istenen ailenin polisten kaçmak için kiliseye sığındığı belirtiliyor.

POLİS İZLİYOR
Başlangıçta ailenin zarar görmemesi için gizli yapılan ayinler zaman içinde bir gönüllü eylemine dönüştü. 21 yaşındaki Hayarpi Tamrazyan, Twitter'dan sık sık ayinle ilgili mesajlar yazıyor. BBC Türkçe'de yer alan habere göre kapıda polisin beklemediği ancak kilisenin izlendiği belirtiliyor.

YÜZLERCE MAĞDUR VAR
Tamrazyan ailesi, ayinlerden sonra hükümetin duruma müdahale etmesini umuyor. Hollanda yasaları beş yıldan daha uzun süre ülkede yaşayan çocuklar için af çıkarılabilmesine izin veriyor. Ancak bu başvuruların çoğunun reddedildiği söyleniyor.

Çocukları Koruma Örgütü'nden Martine Goeman, ülkede Tamrazyanlar'ın durumunda en az 400 çocuğun bulunduğunu söyledi.

Kilise'den alkışlanacak direniş ! Kendisine sığınanları teslim etmiyor

ÖNCEKİ HABERLER
Giresun'un kuru fasulyesi coğrafi işaret belgesi aldı
Eylül Su Sapan kimdir kaç yaşında İstanbullu Gelin piyangosu
Gebze'deki viyadük kazasında ölen işçi 2-3 saat önce işe başlamış
Kaç puanlar teşekkür belgesi alınır 2019 MEB takdir alma puanı
Instagram 'yakın arkadaşlar' özelliğini kullanıma sundu
Ücretsiz izin maaşı ne zaman ödenecek başvuru şartları neler?
Yorumlar 2 yorum