BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  GÜNCEL

Muhalefetten iktidara bayram ziyareti!

Siyasi partilerde geleneksel bayramlaşma ziyaretlerinin konusunu Van depremi, terör ve küresel ekonomik kriz oluşturdu.

Abone ol

Kurban bayramının ikinci gününde siyasi partilerin geleneksel bayramlaşma ziyaretleri gündemi belirledi.

Bayram ziyaretlerine damgasını ise AK Parti'yi ziyaret eden DSP heyeti vurdu. DSP Genel Sayman Yüksel Erdoğan'ın 2001 krizi için halktan özür dilemesi ve Erdoğan'ın sözlerine heyetin diğer DSP'li ismi Osman Çoban'ın "burası yeri değil. Biz nezaketen bayramınızı kutluyoruz"" çıkışıyla tepki göstermesi günün önemli olayları arasına girdi.

CHP ise bayram ziyaretlerinde "burukluklarını" saklamadı. CHP heyeti, tutuklu milletvekilleri nedeniyle buruk bir bayram geçirdiklerini her ziyarette dile getirdi.

Günün bir diğer haber değeri taşıyan ziyareti olan DSP CHP bayramlaşmasında ise espirili bir gönderme yaşandı. DSP heyeti, CHP'nin heyetindeki eski DSP'li Emrehan Halıcı'ya "burada karşılaşmakta varmış" sitemiyle şaka yollu dokundurdu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN...

Siyasi partilerde geleneksel bayramlaşma ziyaretlerinin konusunu Van depremi, terör ve küresel ekonomik kriz ve "geçmeyen kırgınlıklar" oluşturdu.

AK PARTİ'YE HAYVANCILIK ÖNERİSİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, Ankara milletvekilleri Cevdet Erdöl ve Nurdan Şanlı'dan oluşan heyetin ev sahipliğinde AK Parti'yi, DSP Genel Sayman Yüksel Erdoğan, Disiplin Kurul Üyesi Osman Çoban'dan oluşan heyet ziyaret etti.

Erdoğan, Kurban bayramı olması dolayısıyla Türkiye'de hayvancılığın bir sorun olduğunun görüldüğünü belirterek bu konudaki eleştirilerini sıraladı:

''Hükümet olarak uyguladığınız teşvikleri destekliyoruz ama yanlış uygulandığını düşünüyoruz. Nakit olarak para teşviki ile yapılan hayvancılık teşviklerinde büyük şehirlerde oturan bir takım uyanıklar köylere giderek komşusunun hayvanlarını gösterip kredi alıp bunu Volkswagen ve Peugeot arabalarda kullanabiliyor.

Bunun yerine daha isabetli projeler geliştirilerek Türk hayvancılığı öldürülmemeli geliştirilmeli. Eğer düzgün bir proje uygulanırsa Türkiye'de hayvancılık şu andaki milli gelirin yüzde 15'i, 20'si gibi bir katma değer yaratma imkanına sahip. Biz de DSP olarak 2009 yılında hayvancılıkla ilgili bir proje hazırlığımız vardı. Bu konuda önümüzdeki dönemde sizlere bir katkı da yapabiliriz.''

2001 KRİZİ İÇİN ÖZÜR DİLEDİ

Bayramların, küskünlerin barıştığı, kırgınlıkların giderildiği dönemler olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

''Biz de DSP olarak 2001 yılındaki krizle Türk halkını küstürdük. Ben bugünkü DSP'nin yetkili bir kişisi olarak o günkü yöneticilerimiz adına halkımızdan özür diliyorum; 2001 kriziyle yarattığımız sıkıntıdan ötürü. Aslında kriz bir Anayasa atma krizi değildi. Kökü 1994 yılında Tansu Hanım'ın attığı yüksek faiz ve sabit kura dayalı bir sistemle krizin tohumları atılmıştı.

Buna ilaveten dönemin Hazine Müsteşarının icat ettiği repo denen afyonu, bu ülkenin halkına uyguladılar iş adamlarına uyguladılar. Bu ülkenin iş adamları girişimcileri akşam saat 5'te yatar iş yerini kapatırken devlete parayı verip sabah kahvaltısında da para kazandılar. Bu sistem 2001 yılına kadar geldi ve krizle sonuçlandı.

Tabii bu işe bizim dönemimizin Maliye Bakanı ve Hazine Müsteşarı da olumsuz katkılar sağladı. Onun en büyük hatası da nereden buldun yasası diye bir yasa çıkarmaya kalktılar. Bu yasa ile paranın yurt dışına kaçıp tekrar Türkiye'ye gelmesi faizlerin artmasına neden oldu. Gazi Erçel'in piyasaya gerekli nakit akışını vermemesi 2001 krizinin sebepleri arasında yer aldı. Bayramlar bir barışma vesilesi ise kırılan halkımızla barışmak tekrar DSP'de onları görmek istiyoruz.''

"BURASI YERİ DEĞİL"

Erdoğan’ı uyaran DSP Disiplin Kurulu üyesi Osman Çoban, “Burası yeri değil” sözleriyle partili arkadaşına tepki gösterdi. 

DSP'NİN ÖZELEŞTİRİSİ TAKDİR TOPLADI

DSP'nin özeleştirileri ise AK Parti saflarında ilgi gördü. AK Parti'li Denemeç de Erdoğan'ın sözleriyle bir öz eleştiri yaptığını belirterek, ''Bir öz eleştiri yaptınız o da bir erdemdir. Tabii 2001 krizinin üzerinden 10.5 yıl geçti. O krizde ortaya çıkan birçok problemler aslında Türk ekonomisinin kronik problemlerinin patlamasıydı'' dedi.

O dönemde yaşananların, bu dönemde büyük ölçüde aşıldığını dile getiren Denemeç, şöyle konuştu:

''Ama sizin ifade ettiğiniz kriz içerisinde bir takım önemli rolleri oynayan insanlar da bugün siyasette anamuhalefet partisi içerisinde yer almakta. Tabii demokrasilerde halkın tercihleri her zaman öndedir. Mutlaka bu yerine gelecektir. Bu doğrultuda siyasi partiler karar verip o insanları aday yapmışlardır. Şu an anamuhalefet partisidir. DSP rahmetli Ecevit döneminde bir noktaya gelmişti. İktidar olmuştu. 2001 krizi maalesef Türkiye'nin birikmiş problemlerinin bir dönüm noktasıydı. Demokrasi 2002 seçimlerinde bir şekilde tecelli etti."

CHP'NİN BAYRAMI NEDEN BURUK GEÇTİ?

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ...[PAGE]CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, tutuklu milletvekilleri nedeniyle buruk bir bayram yaşadıklarını belirterek, ''Biz isterdik ki, tutuklu milletvekili arkadaşlarımız da bu bayram bizimle beraber olsun'' dedi.

AK Parti ve DSP heyetleri Kurban Bayramı dolayısıyla CHP'yi ziyaret etti. CHP'de gelen heyetleri Genel Başkan Yardımcısı Öztrak ve Emrahan Halıcı ile Parti Meclisi (PM) üyesi Deniz Pınar Atılgan karşıladı.

İlk olarak DSP Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Ertürk ile PM üyeleri Dilara Tambova ve Abbas Deniz CHP'yi ziyaret etti. Heyet adına açıklamalarda bulunan Ertürk, medyanın partilerine olan ilgisizliğinden yakındı. DSP'nin Türkiye siyasi tarihi açısından önemli bir yeri olduğunu ve bunu korumaya kararlı olduklarını belirten Ertürk, ''Önceki gün eski Genel Başkanımız Bülent Ecevit'i anmak için mezarı başındaydık ancak bu medyaya hiç yansımadı. Medya sanki Türkiye'de 3 parti varmış gibi davranıyor. Bizi gözardı etmesinler. DSP her zaman yaşayacaktır'' dedi.

KADERDE BURADA KARŞILAŞMAK DA VARMIŞ

Ertürk, şehitler ve deprem nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşandığının da altını çizerek, bayramın birlik ve beraberliğe vesile olması temennisinde bulundu.

CHP heyetinde yer alan Halıcı'nın eski bir DSP'li olduğunu hatırlatan Ertürk, ''Kaderde burada karşılaşmak varmış'' ifadesini kullandı. Öztrak da Bülent Ecevit'in ''ortak paydaları'' olduğunu vurguladı. Ziyaretten dolayı teşekkürlerini ileten Öztrak, tutuklu milletvekilleri sorununu da dile getirdi.

BBP'DEN TERÖR VE DEPREM VURGUSU

AK Parti'yi daha sonra BBP Genel Başkan yardımcıları Selahattin Şenliler, Tevfik Eren'den oluşan heyet ziyaret etti. Bayramların önemine değinen Şenliler, yaşanan terör olayları ve Van depremi nedeniyle buruk bir bayram geçirildiğini söyledi.

Depremde, özellikle kamu binalarının zarar gördüğünü savunan Şenliler, ''Aslında kamu binaları böyle afet durumlarında toplanma yerleridir, ancak zarar gören binaların çoğu kamu binaları'' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç de depremle ilgili yasal düzenlemelerin büyük bir ihtimalle bu yıl içinde çıkarılacağını belirterek, ''Burada artık işin sıkı tutulması, cazai müeyyidelerin artırılmasını sağlayacak bir düzenlemeye de gidiliyor'' diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye paraya para demeyecek!
Suriyeli muhalifler: Humus felaket bölgesi
Bu çocuk Türkiye'de rehin mi tutuluyor?
Artık bayramda maç olmayacak
Kolunu omuzundan koparıp aldı
e nabız grip aşısı olacakların listesi sorgulama
Yorumlar 4 yorum