HABER /  GÜNCEL

MİT'in savcılığa gönderdiği listede şok detay!

MİT'in savcılığa gönderdiği 122 bin ByLock Kullanıcısı FETÖ mensubunun 910'u akademisyen çıktı. Öğretim üyelerinin listesi gereği yapılmak üzere YÖK'e gönderildi, işlem başlatıldı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra, kamuda görev alan FETÖ üyeleri hakkında kapsamlı bir soruşturma başlatıldı.

Bu soruşturmaların merkezinde ise kamuya personel alımında kritik bir rol alan ÖSYM ve kamuya personel sağlayan sınavlar incelemeye alındı Son olarak geçen Aralık ayında ÖSYM'nin kozmik odası olarak bilinen 'Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığı'nda aralamalar yapıldı.

400 BİN PERSONELİN BAĞLANTISI VAR

Vatan gazetesinin haberine göre; yapılan incelemelerde 2008 yılından başlayarak UDS (Uluslararası Dil Sınavı), KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı), ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) araştırıldı. Bu incelemeler sırasında yaklaşık 400 bin kamu personelinin FETÖ ile bağlantısı olabileceği görüldü. En çarpıcı sonuçlar ise üniversitelerde tespit edildi.

KPSS'DEN 32 BİN BİRİNCİ ÇIKTI

Üniversitelere personel alınımında kriter olan ALES sonuçları incelendiğinde binlerce kişinin kopya çektiği belirlendi. Buna örnek olarak 2008-2009 yıllarında ALES sonuçları gösterildi. 2008'de yaklaşık 317 bin kişi ALES'e girdi, 11 bin 930 birinci çıktı. 2009'da ise yaklaşık 375 bin kişi girdi, 20 bin 290 kişi birinci oldu. Bu durum hayatın olağan akışına ters olarak görüldü. Çünkü bu sınavda en fazla 3 hata yapan bile dereceye giremezken iki sınavda toplam 32 bin 320 birinci çıktı. Bu olağan dışı durum 2016 sonuçları ile karşılaştırıldığında daha net ortaya çıktı. 2016 sonuçlarına göre 332 bin adayın girdiği sınavda en fazla iki soru yanlış yapan sayısı bile 140. Aradaki fark soruların çalındığı sonucunu ortaya çıkardı.

30 BİN KİŞİ KADROLARA YERLEŞTİ

Savcılık tarafından 2008 - 2014 yılları arasındaki 6 sınavın en fazla puan alanların listesi hazırlandı. Bu liste içinde üniversitelere yerleşenler belirlendi ve ALES sayesinde yaklaşık 30 bin kişinin akademik kadroya yerleştiği tespit edildi. Daha sonra bu 30 bin kişi araştırıldı. Soruşturmalar kapsamında itirafçı olarak ifade verenler de oldu. İtirafçılar içinde birinciler de yer aldı. Savcılık ifadelerinde birinci olduklarını ancak sınavdan önce soruların kendilerine verildiğini itiraf ettiler. 30 bin kişi içinde ise en az 20 binin FETÖ ile bağlantısı olduğu değerlendiriliyor.

910 AKADEMİSYENDE BYLOCK

Akademik kadro ile ilgili yürütülen bir başka soruşturma ise ByLock ile ilgili. MİT tarafından ByLock üzerinde yapılan incelemelerde 122 bin kişinin ismine ulaşıldı. Bu rakam içinde ise 910 akademik personelin ByLock kullandığı belirlendi. Bu kişilerin aktif olarak ByLock programını kullandıklarının saptanmasından sonra YÖK'e bu kişilerin listeleri gönderildi. YÖK tarafından yapılan işlemlerle bu kişilerin üniversite ile ilişiklerinin kesilmesi bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
İşçileri taşıyan otobüs nehre düştü 18 kişi ölü onlarca yaralı var
Hani 15 Temmuz tiyatroydu her şeyi itiraf eden not!
Hüseyin Kıvrıkoğlu Gülen'in 'dedesinin' heykelini dikti
Hastanenin önünde fenalaşıp öldü
AK Parti referandum anket sonuçları ayrışma netleşti!
Askerlik yerleri sorgulama 2020 ekranı açıldı TC ile giriş
Yorumlar 9 yorum