BIST 3.282
DOLAR 18,41
EURO 17,84
ALTIN 973,15
HABER /  POLİTİKA  /  MHP

MHP'nin kaset komplosu için şok iddia!

MHP'nin kaset sonrası ihraç edilen ismi İhsan Barutçu kaset öncesi paralel yapı tarafından dinlendiğini ilk kez açıkladı.

Abone ol

2011 genel seçimleri öncesi kaset mağduru olduğu için partisinden ihraç edilen İhsan Barutçu’nun kaset çıkmadan iki ay önce yasadışı bir şekilde dinlendiği belirlendi.

Hakkında herhangi bir soruşturma dosyası olmayan Barutçu 29 Mart - 14 Haziran 2011 tarihlerinde hukuksuz bir şekilde dinlendi ve aynı dönem kaset skandalı patlak verdi. Yasa gereği dinlemede suç unsuru yoksa dinlenen kişiye bilgilendirme yapılması zorunlu. Barutçu, dinlenildiğini bilmediğini, bir bilgilendirme de yapılmadığını söyledi.

Star sine konuşan Barutçu o dönem suç duyurusunda bulunmuş, Emniyet ve hatta MİT’e giderek kendisine komplo kuranlara ulaşmaya çalışmıştı. Barutçu’nun kaset skandalının çıktığı dönem yasadışı bir şekilde dinlendiği ortaya çıktı. Uyuşturucu dosyalarına bakan İstanbul Savcısı Ekrem Beyaztaş’ın talebi doğrultusunda Barutçu’nun 29 Mart ile 14 Haziran 2011 tarihlerinde dinlendiği belirlendi.

Barutçu'dan açıklama

Bağımsız İstanbul Milletvekili İhsan Barutçu, Star Gazetesi’nin bugünkü manşetinde kendisine atfen yapılan haberi yalanladı. Barutçu, röportajda paralel devlet ve cemaat kelimesini kullanmadığını söyledi.

Olayın üzerinden iki buçuk yıl geçmesine rağmen herhangi bir sonuç elde edemeyen Barutçu, failler ortaya çıkmazsa Türkiye’yi çok daha kötü ve karanlık günler beklediğini ifade etmişti. Barutçu, ‘’Meclis’te Böcek Komisyonu oluşturuldu. Komisyonda dinlenen heyetlerde intibalar edindik. Emniyet ve istihbarat biriminin en ufak bir bilgisinin olmayışı dikkatimizi çekti. Üç maymunları oynayarak işin üstünü örtme çabası içindeler’’ demişti. Sorumluluk cephesinde bulunan kurumların, içlerine belli odaklarla, inanç mensuplarının, bir tarikatın, cemaatin mensuplarının da sirayet etmiş olabileceğine dikkat çekmişti. Barutçu kendisine tezgah kuran karanlık güçlerin seçim öncesi iktidara da tezgah kurabileceğini örgörmüştü.

12 Haziran 2011 seçimleri öncesi 10 MHP milletvekili adayının kamera görüntüleri ortaya çıkmış, kaset mağduru 9 MHP’li istifa ederken Barutçu, “Şantaja direniyorum” diyerek istifa etmeyince partiden ihraç edilmişti. MHP, YSK’ya başvurup aday listesinden çıkarılmasını istemiş ancak reddedilince Barutçu, bağımsız olarak Meclis’e girmişti.

BAHÇELİ'NİN KORUMA MÜDÜRÜ DİNLENMİŞ

Kaset kompolusunu hazırlayan paralel yapının MHP’nin içine sızdığı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Koruma Müdürü Murat Mankuş’u da hukuksuz bir şekilde dinlediği öğrenildi. Mankuş’un dönemin Ergenekon Savcısı ve 17 ve 25 Aralık darbe operasyonlarının koordinatörü Zekeriya Öz’ün talimatıyla dinlendiği ortaya çıktı. Hakkında herhangi bir soruşturma dosyası bulunmayan Mankuş’un 6 ay boyunca şantaj amaçlı dinlendiği öne sürüldü.

2004 yılında çıkarılan kanuna göre savcılık dinlenilen kişiye en geç 15 gün içinde dinleme nedeni, kapsamı, süresi ve sonucu hakkında bilgi vermek zorundadır.

BİZİ OYALADILAR

İhsan Barutçu, “İlk kez size anlatıyorum. O dönemde olay daha sıcakken biz adliyede çok uğraştık, ancak gittiğimiz her kapı adeta üzerimize kapanıyordu. Muhatap savcı bulamıyorduk. Sanki zaman kazanmak için bizi oyalıyorlardı” dedi. Hukuksuz bir şekilde dinlenildiğinden haberinin olmadığını söyleyen Barutçu, “O dönemde hakkımda her hangi bir soruşturma falan yoktu, olduğuna dair her hangi bir bilgi bana ulaşmadı. Halen de bu yönde bana ulaşmış bir bilgilendirme sözkonusu değil” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Samanyolu'nda Şefkat Tepe seferberliği
Samanyolu'nda Şefkat Tepe seferberliği
Cemaatin 10 kişilik kahhar duası
Cemaatin 10 kişilik kahhar duası
Pena yayıncılığa yeni bir soluk getirecek
Pena yayıncılığa yeni bir soluk getirecek
Elazığ'da bir evden 3 ceset çıktı! SON DAKİKA
Elazığ'da bir evden 3 ceset çıktı! SON DAKİKA
Barzani PYD'nin yaptıklarından rahatsız
Barzani PYD'nin yaptıklarından rahatsız
Sivas Valisi yaşamını yitirdi 
Sivas Valisi yaşamını yitirdi 
Borsa güne güzel başladı! Yatırımcı memnun
Borsa güne güzel başladı! Yatırımcı memnun
Erdoğan'dan Gülen ve dinleme bombaları!
Erdoğan'dan Gülen ve dinleme bombaları!
Bütün göstericiler yok edilmeli!
Bütün göstericiler yok edilmeli!
Herkes onu konuşuyordu, reklam oldu
Herkes onu konuşuyordu, reklam oldu