BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  DÜNYA

MHP VURAL, MANKEMENİN CİHANER KARARINI DEĞERLENDİRDİ

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner’in mahkemeye zorla götürülmesine ilişkin kararı, "Değerli milletv...

Abone ol

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner’in mahkemeye zorla götürülmesine ilişkin kararı, "Değerli milletvekilinin hukuka saygının gereği olarak ifade vermesi ancak polis zoruyla götürülmemesi konusunda Meclis Başkanı’nın gerekli girişimlerde bulunulmasını temin etmesinde fayda görüyorum" sözleriyle değerlendirdi.
Vural, TBMM Grup toplantı salonunda Türkiye Engelliler Federasyonu üyelerinin kabulünden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP’li İlhan Cihaner hakkında mahkemenin zorla getirilmesi kararını nasıl değerlendirdiğine ilişkin soru üzerine, bazı BDP’lilerin yargılandığı dönemde de aynı konunun yaşandığını ve o dönemde Meclis Başkanı olan Mehmet Ali Şahin’in ’Böyle bir şeye izin vermemiz mümkün değil’ dediğini ifade eden Vural, "AKP’ni bu konuda sessiz kalmasını manidar buluyorum. Milletvekillerini cezaevinde tutan iradeye sahip çıkan AKP, anlaşılıyor ki milletvekillerinin zorla mahkemeye götürülmesi sürecine sessiz kalarak, bu konunun oluşmasını temin ediyor. Değerli milletvekilinin hukuka saygının gereği olarak ifade vermesi ancak polis zoruyla götürülmemesi konusunda Meclis Başkanı’nın gerekli girişimlerde bulunulmasını temin etmesinde fayda görüyorum" dedi.
BDP’nin TBMM Çözüm Komisyonu’nda Öcalan ve Kandil ile görüşülmesini talebinde bulunması Komisyon Başkanı Naci Bostancı’nın olumlu yanıtını verdiğinin anımsatılması üzerine Vural, komisyonun millet egemenliğine aykırı, siyasi ve hukuki meşruiyeti olmadığını söyledi. Komisyonun, terör örgütünün talebi üzerine oluşturulduğunu savunan Vural, "Bunun çözüm süreci değil, PKK’nın siyasallaştırılması süreci olduğu gayet açık ve nettir. Bu süreçte AKP ile PKK’nın Meclis’te kurduğu komisyonun tabii olarak adresleri bellidir. Bu adresler İmralı ve Kandil’dir. Çözüm ortaklarının bu görüşmeleri komisyon vasıtasıyla sürdürmesi, ortaya koydukları iradenin kaçınılmaz neticesi olacaktır. Naci Bostancı’nın ifadesi, TBMM’de oluşan böyle bir iradenin Öcalan ve Kandil ekseninde bir görüşmenin yapılabileceğine mesnet teşkil etmesi utanç vericidir. MHP’nin böyle bir komisyonda bulunmama gerekçesinin haklılığını ortaya koymaktadır. Millet egemenliğine sahip TBMM’yi temsil etme sıfatı elde eden milletvekillerinin, terör örgütüyle görüşmeyi makul görmesinin, her şeyden önce milletvekili yeminiyle hiçbir bağdaşır yanı yoktur" diye konuştu.
Vural, Bostancı’nın, ’Toprağı vatan yapanlar altında yatanlar değil, üstünde yaşayanlardır’ sözlerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, "Çanakkale geçilmez’ demeseydiler, Kurtuluş Savaşı yapmasaydılar, bu beyefendi bağımsız Türk milletinin iradesini ve egemenliğini nasıl kullanacaktı? Hadlerini bilsinler" karşılığını verdi.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
DÜNYA KUPASININ HAKEMLERİ AÇIKLANDI
ARACIYLA İSTİNAT DUVARINDAN UÇTU YARA ALMADAN ATLATTI
Gül nükleer santrali söyle savundu
KUPA FİNALİ ANKARA’DA
Ziraat Bankası'ndan 150 yeni şube
Cumhuriyet Kahramanı polisin sırrı!
G.ANTEP’TE ZARA RÜZGARI
KÜRTAJ CİNAYETİ SANIĞI YEĞENDEN İLGİNÇ PLAN
BAKANA SORU SORMAK İSTEYEN ÖĞRETİM GÖREVLİSİNE KORUMA ENGELİ
SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU HASTANE İNŞAATINI İNCELEDİ
Yorumlar