HABER /  GÜNCEL

Mevlüt Çavuşoğlu aslen nereli yeni Dışişleri Bakanı kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen isimlerden biri olan Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabinenin yeni bakanlarını açıkladı. Yeni bakanlar listesine göre Dışişleri Bakanlığı koltuğuna Mevlüt Çavuşoğlu oturdu. Peki Mevlüt Çavuşoğlu kimdir, eşi ve çocukları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan merakla beklenen yeni kabine listesini ve yeni bakanları açıkladı. Erdoğan'a yakın isimlerden olan Mevlüt Çavuşoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı koltuğunu koruyacağı kulislerde konuşuluyordu ve o iddia gerçek oldu. 62. ve 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin parlamentosunda Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Mevlüt Çavuşoğlu, yeni kabine sisteminde yerini korudu. Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968'de Alanya'da dünyaya gözlerini açtı.

25 Yıldır Hülya Çavuşoğlu ile evli; Mevlüt Çavuşoğlu eşi Hülya Çavuşoğlu ile 25 yıllık evli. Evliliklerinden sadece Eylül İrem adında bir kızları var. 1993 yılında “Avrupa Birliği uzmanlığı” kursu için Londra’ya giden Çavuşoğlu, eşiyle burada tanıştı ve 19 Eylül 1993'te evlendi. Bir yıl sonra da 20 Eylül 1994'de kızı Eylül İrem doğdu.

Mevlüt Çavuşoğlu'nun biyografisi; Baba adı Osman, anne adı Fatma'dır. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Uluslararası İlişkiler lisans derecesi alan Çavuşoğlu, 1991 yılında New York Long Island Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 1993’te Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde “Avrupa Birliği Uzmanlığı Programı”nı tamamlamıştır. Mevlüt Çavuşoğlu, İngilizce, Almanca, Japonca bilmektedir.

1993 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde özel öğrenci olarak doktora programına başlamış, Jean Monnet bursuyla 1993-1995 yılları arasında London School of Economics’de (LSE) doktora çalışmasına devam etmiştir.

2003-2014 yılları arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde (AKPM), Başkan Yardımcılığı, Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komitesi Başkanlığı, Göç Alt Komitesi Başkanlığı, Turizm Kalkınma Alt Komitesi Başkanlığı, Denetim Komitesi, Ekonomik İşler ve Kalkınma Komitesi, Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komitesi, Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi üyelikleri gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. Aynı zamanda, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerini de üstlenmiştir.

2010-2012 yılları arasında AKPM Başkanlığı’na seçilmiş, bu görevi üstlenen ilk Türk Parlamenter olmuştur. 7 Nisan 2014 tarihinde AKPM Onursal Başkanı unvanı verilmiştir. 27 Ocak 2012 ve 31 Ocak 2014 tarihleri arasında Venedik Komisyonu’nda AKPM’yi temsil etmiştir.

AKPM’deki görevlerinin yanı sıra, 2007-2010 yılları arasında Avrupa Güvenlik ve Savunma Asamblesi (Batı Avrupa Birliği Asamblesi) Türk Delegasyonu Başkanlığı görevini yürütmüştür.

26 Aralık 2013 ve 29 Ağustos 2014 tarihleri arasında Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olarak görev yapmıştır. 29 Ağustos 2014-30 Ağustos 2015 tarihleri arasında 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştır.

24 Kasım 2015 tarihinde 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı olarak yeniden atanmıştır.

ÖNCEKİ HABERLER
Samsun'da park yeri kavgası: 1 ölü, 1 yaralı
Şırnak'ta kadın terörist teslim oldu
9 Temmuz On Numara sonuçları
İzmir'de suya yüzde 5 zam yapıldı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu aslen nerelidir eşi kimdir
Cuma namazı kaç rekat nasıl kılınır Diyanet açıkladı
Yorumlar