BIST 9.680
DOLAR 32,41
EURO 34,44
ALTIN 2.482,46
HABER /  GÜNCEL

Meteoroloji İstanbul'a ceviz büyüklüğünde dolu yağacak diyor mu?

İSTANBUL'a ceviz büyüklüğünde dolu yağacak mı? Saat 18.00 için son dakika alarmı geçen Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü çok kuvvetli yağış ve dolu görülecek diyor. Süper hücre ve ceviz büyüklüğünde diye özel bir uyarı bulunmuyor.

Abone ol

Samsun Üniversitesi'rden Abdullah Kahraman'ın İstanbul'a ceviz büyüklüğünde dolu yağacak kehaneti herkesi alarma geçirdi. Peki meteoroloji ve diğer meteoroloji mühendisleri dolu yağışı için ne diyor. Gerçekten İstanbul'da geçen seferki gibi arabaların ve evlerin camların kıran dolu gibi bir yağışı görülecek mi?

Meteoroloji Müdürlüğü'nün resmi sitesinde yayınladığı açıklamada çok kuvvetli yağmur ve dolu yağışı görülecek deniliyor. Dolu ve yağmur için saat 18.00'dan sonraya dikkat çekiliyor. Meteoroloji İstanbul'daki dolu yağışının 'ceviz büyüklüğünde' olacağına dair özel bir not düşmemiş. Aynı şekilde ceviz büyüklüğünde doluya sebep olan Süper hücreli fırtına ihtimalinden de söz edilmiyor.

Meteoroloji sitesinde yer alan dolu ve yağmur uyarısı aynen şu şekilde : Yurdumuzun kuzeybatı kesimlerinin yarın (26.06.2018 Salı) Orta Akdeniz ve Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı sistemin etkisine girmesi bekleniyor.

Yağışların yarın (26.06.2018 Salı) Trakya’da, Çarşamba (27.06.2018) günü İstanbul başta olmak üzere Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Yağışlı sistemin hafta sonuna kadar ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde (Trakya, Marmara, Kıyı Ege ve Batı Karadeniz) etkili olmaya devam etmesi bekleniyor.

Kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara sebep olacağı tahmin edildiğinden, yetkililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Hava sıcaklıkların bu hafta boyunca iç ve doğu bölgelerimizde hissedilir derecede artacağı ve mevsim normallerinin 4-7 derece üzerinde seyredeceği, batı bölgelerimizde ise yağışa rağmen önemli bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normalleri civarında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

İstanbul'da ceviz büyüklüğünde dolu uyarısı nereden çıktı: Dün akşam sosyal medya ve whatsapp üzerinden yayılan mesaj Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Abdullah Kahraman'a aitti. İstanbul'da Süper hücreli fırtına olasılığının ihtimal dahilinde olduğunu ve bunun da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ceviz büyüklüğünde dolu yağışına neden olabileceğini söyleyen Kahraman, hortum ihtimalinin ise zayıf olduğunu kaydetti.

Dolu ceviz değil fındık büyüklüğünde : Meteoroloji Profesörü Orhan Şen korkulacak bir durum olmadığını ceviz büyüklüğünde değil fındık büyüklüğünde dolu yacağını söyledi.  İşte Şen'in twitter paylaşımları;

İstanbul'a ceviz büyüklüğünde dolu ne zaman yağmıştı? : İstanbul'da geçen yıl 27 Temmuz'da meydana gelen ve yaklaşık 20-25 dakika süren şiddetli dolu yağışı nedeniyle megakentte trafik durma noktasına gelmiş, binlerce araçta ve binalarda ciddi hasarlar oluşmuş, hava trafiğinde de aksamalar meydana gelmişti.

Süper hücre nedir?
Süper hücre (İngilizce: Supercell), atmosferin yukarı seviyelerindeki açısal rüzgar yön değişiminin fazla olduğu aşırı termodinamik kararsızlığa bağlı olarak dikey rüzgarların fazla olduğu bölgelerde ortaya olan kuvvetli bir oraj biçimidir.

Orajın dört alt sınıfından (süper hücre, bora hattı, çoklu hücre ve tek hücre) biri olan süper hücre, bunlar arasında yaygınlığı en az olanıdır.

Süper hücre "Az Yağışlı" (Low-precipitation: LP), "Klasik" (Classic), "Bol Yağışlı" (High-precipitation: HP) olmak üzere üç çeşittir.