BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 36,01
ALTIN 2.582,08
HABER /  GÜNCEL

'Merve Kavakçı' eleştirisine AK Parti'den cevap

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal partisinin MKYK toplantısının ardından soruları cevapladı. Ünal gündeme dair çok sayıda soruya yanıt verirken Merve Kavakçı ile ilgili CHP'nin getirdiği eleştirilere de cevap verdi.

Abone ol

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve Dursun Çiçek'in Büyükelçi olan Merve Kavakçı'ya ilişkin sorularına cevap verirken;  ''Bu atama Türkiye’nin özgürlükler anlamında nereden nereye geldiğinin de bir göstergesidir.'' ifadesini kullandı.

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısından sonra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal, basın açıklamasında gündemi değerlendirdi.

Ünal, MKYK gündemine ilişkin açıklamalarının ardında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

MERVE KAVAKÇI SORUSU

-Merve Kavakçı’nın Büyükelçi atanmasına ilişkin bir soru üzerine Ünal, "Bir şeyi doğru değerlendirelim eğer devletin yaptığı bir düzenleme, tasarruf herhangi bir şekilde anayasaya, mevcut hukuk düzenine aykırı değilse öncelikle bir sorun yok demektir. Bu, siyasi iradenin aldığı bir karardır ve bu kararı birilerinin eleştirmiş olması da siyasetin doğası gereğidir.

Ama şunu da unutmamak gerekir ki bu ülke, Sayın Merve Kavakçı’nın şahsında bir inanç ve kıyafet özgürlüğünün nasıl engellendiğine de maalesef şahit olmuştur. Türkiye gibi özgürlüklerin, demokrasinin ve hukuk devletinin kıymetinin her an altının çizildiği bir ülkede geçmişte yaşanmış böyle bir tatsızlığın bugün bir iade-i itibar gibi tekrardan bir devlet tasarrufu ile eyleme dönüşmesini birilerinin yadırgamasını açıkçası anlamıyorum.

Kavakçı Meclis’e geldiğinde birilerinin sırf başörtüsü nedeniyle gösterdiği tepkiyi hatırlayalım. Şimdi başörtülü milletvekillerimiz oldu. Bu atama Türkiye’nin özgürlükler anlamında nereden nereye geldiğinin de bir göstergesidir.

'HACI BEKTAŞ-I VELİ'Yİ, YUNUS EMRE'Yİ BİLMEYENLERİN...'

-(Merve Kavakçı'nın Nazım Kıbrisi ile fotoğrafı) Bizim geleneklerimiz açısından, değerlerimiz ve inançlarımız açısından Hacı Bektaş-ı Veli’yi, Yunus Emre’yi, Taptuk Emre’yi, Mevlana’yı bilmeyen, bizim geleneğimizde büyük küçük, edep, adap irfan geleneğini, bilmeyen bir anlayışın anladığım kadarıyla o fotoğrafı değerlendirmesinin de sağlıklı olmadığını anlıyorum.

CHP NE DEMİŞTİ?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Merve Kavakçı için "24 gün önce TC vatandaşlığına alınan ve Büyükelçi yapılan Merve Kavakçı, görevine başlamadan ABD vatandaşlığını bırakacak mı?” demişti.

Bir diğer CHP'li vekil Dursun Çiçek ise, "Elinde bir objeyle bir cemaat liderinin önünde diz çökmüş. muhtemelen de halen üyesi. Şimdi Kavakçı bu cemaati mi temsil eder yoksa Türkiye Cumhuriyetini mi” ifadelerini kullanmıştı.