BIST 1.360
DOLAR 8,56
EURO 10,12
ALTIN 496,25
HABER /  EKONOMİ

Merkez Bankası'ndan yılın ikinci toplantısında faiz indirimi kararı

Merkez Bankası yılın ikinci toplantısında politika faizini 50 baz puan düşürerek yüzde 10,75'e çekti.

Abone ol

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yarım puan indirerek yüzde 10,75'e çekti. Merkez, böylece son 6 toplantıda 13,25 puanlık faiz indirimi gerçekleştirmiş oldu.

Ekonomistlerden faiz indirimi açıklamaları

AA Finans tarafından 21 analistin katılımı ile gerçekleştirilen Merkez Bankası faiz indirimi beklentisi anketi sonuçlarına göre her 3 ekonomistten ikisi faiz indirimi bekliyordu.

7 ekonomist Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılmayacağı yönünde görüş açıklarken, 14 ekonomist ise Merkez Bankası'nın toplantıda en fazla 75 en az 25 baz puan faiz indirimi yapılacağını belirtmişti. 3 ekonomist 75 baz puan ve 9 ekonomist ise 50 baz puan faiz indirimi yapılacağı tahmininde bulunmuştu.

Merkez Bankası'nın açıklaması

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 11,25’ten yüzde 10,75’e indirilmesine karar vermiştir.

Son döneme ilişkin veriler iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. İktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşme devam etmekte; yatırımlarda ve istihdamda toparlanma sinyalleri alınmakla birlikte zayıf seyir sürmektedir. Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatmaktadır. Net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Bununla birlikte kredi büyümesi ve kompozisyonundaki gelişmelerin dış denge ve enflasyon üzerindeki etkileri yakından takip edilmektedir. Son dönemde belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi makro politika bileşimi açısından önem arz etmektedir.   

Küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve küresel enflasyonun düşük düzeyi gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını genişleyici yönde sürdüreceklerine dair beklentileri güçlendirmektedir. Öte yandan, son dönemde küresel büyümeye ilişkin artan belirsizlikler gelişen ülke finansal varlıklarına yönelik talebin ve risk iştahının dalgalı seyretmesine neden olmaktadır.  Korumacılık önlemlerinin, küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin ve jeopolitik gelişmelerin yanı sıra son dönemde ortaya çıkan salgın hastalığın sermaye akımları, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.

Enflasyon beklentileri, iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimleri ılımlı seyretmektedir. Enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergelerdeki iyileşme ülke risk primindeki düşüşü desteklemekte ve maliyet unsurları üzerindeki baskıların sınırlanmasına katkıda bulunmaktadır. Enflasyondaki seyrin yıl sonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinde daha ölçülü bir indirim yapılmasına karar vermiştir. Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumunu koruduğu değerlendirilmektedir. 

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Öğretmen İnan Avşar'ın intihar videosu sarstı! 'Hayat boktan' deyip saydırmış
Foto Galeri Öğretmen İnan Avşar'ın intihar videosu sarstı! 'Hayat boktan' deyip saydırmış Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Akılalmaz kaza! Havada taklalar atan kadının kafası aracın arka camından içeri girdi
Akılalmaz kaza! Havada taklalar atan kadının kafası aracın arka camından içeri girdi
Hakan Ünsal'ın annesi Nesibe Ünsal vefat etti
Hakan Ünsal'ın annesi Nesibe Ünsal vefat etti
Sergen Yalçın'dan takıma motivasyon
Sergen Yalçın'dan takıma motivasyon
Ramazan başlangıç tarihi 2020 oruç ne zaman başlıyor?
Ramazan başlangıç tarihi 2020 oruç ne zaman başlıyor?
Başakşehir, Portekiz'de avantaj arıyor
Başakşehir, Portekiz'de avantaj arıyor
Rıza Çalımbay'ın penaltı isyanı
Rıza Çalımbay'ın penaltı isyanı
Galatasaray savunma performansı ile Avrupa’nın devleri arasında
Galatasaray savunma performansı ile Avrupa’nın devleri arasında
Mehmet Demirkol: Kulüpler satılacak tek çözüm bu
Mehmet Demirkol: Kulüpler satılacak tek çözüm bu
5 belediye başkanı AK Parti'ye katıldı işte o isimler
5 belediye başkanı AK Parti'ye katıldı işte o isimler
Emekli olunca ne kadar maaş alırım maaş hesaplama
Emekli olunca ne kadar maaş alırım maaş hesaplama