BIST 5.032
DOLAR 19,05
EURO 20,50
ALTIN 1.212,85
HABER /  EKONOMİ

Merkez Bankası'ndan dolara yeni müdahale!

Trump'ın açıklamasının ardından Türk Lirasına karşı değer kazanan dolara karşı Merkez Bankası'ndan yeni bir hamle daha geldi.

Abone ol

ABD Başkanı Trump'ın açıklamasıyla dün akşam ve bugün yeni rekorlara imza atan dolar kurundaki artışa Merkez Bankası müdahale etti. TL döviz depo ihale tutarının 1.25 milyar liradan 1.5 milyar dolara çıkarıldı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Günlük olarak düzenlenen Türk Lirası Depoları Karşılığı Döviz Depoları ihale tutarı 1,25 milyar ABD dolarından 1,5 milyar ABD dolarına yükseltilmiştir.

Buna göre, halihazırda en fazla 6,25 milyar ABD doları olan söz konusu ihalelerin toplam bakiyesi 7,5 milyar ABD dolarına ulaşabilecektir." denildi.

Dolar-euro coştu altın çıldırdı! 9 Mayıs dolar fiyatı

DOLAR NE TEPKİ VERDİ?

Dolar, kararın ardından hafif bir gevşeme ile 4.34 liraya geriledi. Ancak şu dakikalarda yeniden 4,35 seviyesine yükseldi. İlerleyen saatlerde ise fiyatlardaki dalgalanma devam etti. Dolar 4,27'ye kadar geriledi.

İKİ GÜN SONRA YENİ HAMLE

Merkez Bankası, iki gün önce de ROM (Rezerv opsiyonu mekanizması) döviz imkanı üst sınırını düşürmüş ve yüzde 55'ten yüzde 45'e çekmişti. Böylece 2.2 milyar doların bankaların kullanımına geçeceğini duyurmuştu.

Merkez'in bu kararının ardından kurlar hafifçe gevşese de arkasından yurtdışındaki dolar yükselişine bağlı olarak yeniden yönünü yukarı çevirmişti.

Dolara Merkez Bankası'ndan müdahale!