BIST 5.554
DOLAR 23,54
EURO 25,37
ALTIN 1.486,93
HABER /  EKONOMİ

Merkez Bankası faiz kararı piyasalar şokta

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi. Merkez Bankası'nın faiz kararı piyasaları şaşırttı beklentiler faiz arttırımı gelmesi yönündeydi.

Abone ol

Merkez Bankası'ndan son dakika faiz kararı geldi. Merkez Bankası faizleri sabit bıraktı.

Merkez'in ABD Merkez Bankası-FED'in ardından faiz arttırımı yapması bekleniyorduMerkez Bankası'nın faiz oranlarını değiştirmemesi piyasaların beklentisine ters düştü. Merkez Bankası beklenenin aksine faizleri sabit bıraktı.

MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARI

TCMB politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,5'te; faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7.25'te; koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini de yüzde 10.75'te sabit tuttu.

Fed'in yaklaşık 10 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği ilk faiz artırımının ardından, daha önceki açıklamalarında faiz tarafında bir adım atmak için Fed'i bekleyeceğine işaret etmişti.

Merkez Bankası faiz kararı piyasalar şokta
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın görev süresi Nisan 2016'da doluyor

MERKEZ BANKASI'NDAN FAİZ KARARI AÇIKLAMASI

Merkez Bankası Para Politikları Kurulu-PPK, faiz kararının gerekçelerine ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonu net ihracat lehine değişmektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

DÖVİZ KURU ENFLASYONDAKİ İYİLEŞMEYİ GECİKTİRİYOR

Enerji fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Bununla birlikte, birikimli döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bu çerçevede Kurul, küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri ile enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak, gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunacağını ifade etmiştir.

PARA POLİTİKASI ENFLASYONA BAĞLI OLACAK

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Kurul, küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceğini değerlendirmiştir."

Merkez Bankası faiz kararı tarihleri 2016
Merkez Bankası faiz kararı tarihleri 2016

BEKLENTİ ANKETLERİ FAİZ ARTTIRIMI DİYORDU!

Reuters anketinde koridorun alt bandı ile politika faizinde artırıma gitmesi bekleniyordu. Beklentiler politika faizinde 50 baz puan, koridorun alt bandında 25-50 baz puan artışta yoğunlaşmıştı. TCMB en son 29 Ocak 2014'te olağan dışı bir toplantı gerçekleştirerek politika faizini yüzde 4.5'ten yüzde 10'a yükseltmişti. Fed yaklaşık 10 yıl aradan sonra ilk kez politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0.25 ile yüzde 0.50 aralığına yükseltirken, bundan sonraki sıkılaştırma adımlarının ise kademeli olacağı mesajını vermişti. Reuters'ın 16 kurum ile gerçekleştirdiği ankette dokuz katılımcı politika faizinde 50 baz puan, iki katılımcı 25 baz puan, iki katılımcı 100 baz puan, bir katılımcı 125 baz puan artış beklerken, iki katılımcı ise sabit kalmasını bekliyordu.

Merkez Bankası faiz arttırırsa dolar altın borsa ne olur
Erdem Başçı

MERKEZ BANKASI EN SON FAİZ ARTTIRIMI 2014'TEYDİ

Merkez Bankası en son 29 Ocak 2014'te olağan dışı bir toplantı gerçekleştirerek politika faizini yüzde 4.5'ten yüzde 10'a yükseltmişti. Fed yaklaşık 10 yıl aradan sonra ilk kez politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0.25 ile yüzde 0.50 aralığına yükseltirken, bundan sonraki sıkılaştırma adımlarının ise kademeli olacağı mesajını vermişti.

Merkez Bankası faiz kararı dolar borsa altın ne olur

SİYASİ BASKIDAN MI ÇEKİNDİ!

Merkez Bankası'nın faiz artışı kararı almaması uzmanlarca 'Siyasi baskından çekinmiş olabilir' yorumlarına neden oldu.

Bu yorumların arkasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası'na yönelik faiz eleştirileri vardı. Faiz attırımı olması halinde iplerin gerileceğinin ilk sinyali Fed faiz kararı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekonomi Baş Danışmanı Yiğit Bulut'tan gelmişti.. 

Bulut, Fed kararı sonrası Twitter'dan yaptığı açıklamada Merkez Bankası'na 'faiz indirimi yap' sinyali göndermişti.

Yiğit Bulut

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ekonomi Baş Danışmanı Yiğit Bulut
Bulut şunları yazmıştı:

"Fed'in faiz kararı piyasa fiyatlaması içinde olan ve beklenen bir gelişmeydi... İlk tepkiyi yurtdışında dolar/TL kotasyonlarında gördük; kur 2.92'den işlem görüyor. Türkiye'de faiz artışı söz konusu bile olmadığı gibi faizi indirmek için fırsat kollamakta yarar var."

Bulut, yılsonu olması itibariyle önümüzdeki ortalama 60 gün içinde piyasalarda olumlu bir trend görülebileceğini de belirterek, "Bu olumlu havayı bozabilecek tek gelişme Rusya ile denklemin ani bozulmalarıdır. Bunun haricinde Fed'in kararı piyasalarda agresif olmayan olumlu bir adım olarak algılanacaktır. Türkiye'de piyasaların sağlıklı işlemesi için sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman ifade ettiği gibi faizlerin düşmesi sağlanmalıdır" demişti.

ERDOĞAN: YÜKSEK FAİZ VATANA İHANETTİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce faiz indirimi yapmayan Merkez Bankası Başkanı Başçı ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a yüklenmiş, ikiliyi 'vatana ihanetle' suçlamıştı. 

Erdoğan, “Çağırıp konuşacağız. Ama onun bağlı olduğu Bakan’la (Ali Babacan) bunu konuştuk. Ama bakıyorum ki aynı durumdalar. Artık biraz kendilerine çeki düzen vermeliler" demişti.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI DOLAR, ALTIN VE BORSA'YI NASIL ETKİLER?

Servet Yıldırım ve Mahfi Eğilmez Merkez Bankası'nın vereceği faiz kararı hakkında konuştu.