HABER /  GÜNCEL

Meral Akşener'den bomba Kudüs iddiası! Mısır ve Suudi Arabistan...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ABD Başkanı Trump'ın Mısır ve Suudi Arabistan'la anlaşarak Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan ettiğini söyledi. Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan çıkışıyla ilgili de konuştu.

DİYARBAKIR'da üç dilli pankartlarla karşılandıktan sonra Şırnak'ın Cizre ilçesine giden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararıyla ilgili bomba bir iddiada bulundu. Akşener, Trump'ın bu kararı Mısır ve Suudi Arabistan ile ortaklaşa verdiğini iddia etti. Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan çıkışı ve Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı belgelerle ilgili de konuştu.

Cizre'de esnafı ziyaret eden Akşener için polis güvenlik önlemi alırken, esnaftan bazıları hendek- barikat operasyonları ile mağdur edildiklerini evlerinin yıkıldığını ancak yerel yönetimlerin ev yapmak yerine park yaptıklarını söyledi. Akşener ise bu konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

O İKİSİYLE GÖRÜŞMEDEN HAREKETE GEÇMEMİŞTİR

Cizre'de gazetecilerin ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesi ile ilgili soruları üzerine Meral Akşener, bombayı patlattı. Akşener, "Dünyada akıl firarda. ABD kabul etmişti zaten Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunu ama 6 ayda bir başkanlar erteliyordu. Birden kabul edildi. İslam dünyası açısından kabul edilebilir değil. Ama itirazlara bakınca çok cılız. Mısır ve Suudi Arabistan’la konuşmadan Trump’ın böyle bir hareket böyle bir eyleme geçebileceği bu sözleri söylemesi gerçekçi görünmüyor" dedi.

İSRAİL'E TEPKİ TEPKİ? NİYE TRUMP'A SES ÇIKARILMIYOR?

İktidarın Trump'ın kararı sonrası gösterdiği tepkiyi de eleştiren İYİ Parti lideri Akşener, "Bizim açımızdan bakınca iktidarımızın verdiği tepkiye itirazımız yok. Fakat, İsrail’e bir tepki gösterirken, Trump hakkında başta Cumhurbaşkanı olmak üzere kimsenin ağzından bir kelime duymadım. Kararı veren Trump, İsrail’e salvo var. Eğer İsrail’i bu konuda sorumlu tutuyorsanız Küreciği kapatın. ABD’yi sorumlu tutuyorsanız ona göre tavır almanız lazım. ‘Heyt Heyt’ sonu yok, arkası yok tavırlarla Türkiye’nin inandırıcılığını kaybettiğine inanıyorum" diye konuştu. 

"LOZAN'IN TARTIŞMAYA AÇMASININ İKİ MOTİVASYONU VAR..."

Akşener, Lozan Antlaşması ile ilgili yapılan tartışmalar konusunda ise "Kudüs, arkasından Lozan’ın tartışmaya açılması. Biz neyi tartışıyorduk bundan önce Man Adası’nı, Zarrab davasını. Ben tarihçiyim üniversitelerde 15 yıl bu konuları anlattım. Bildiğim bir konu. Öncelikle ben bizi yönetenlere 100 sayfa tarih okumalarını tavsiye ediyorum. Lozan’ın tartışmaya açılmasının iki motivasyonu var. Birincisi Man Adası, Zarrab Davası, Kudüs konusunda bağırdın çağırdın da ne oldu sonra sorusunu örtmek üzere bir davranış olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.

Meral Akşener Diyarbakırlı çıktı! Üç dilli pankart sürprizi...Meral Akşener Diyarbakırlı çıktı! Üç dilli pankart sürprizi...Meral Akşener Diyarbakırlı çıktı! Üç dilli pankart sürprizi...Meral Akşener Diyarbakırlı çıktı! Üç dilli pankart sürprizi...HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

LOZAN TÜRKİYE'NİN KURULUŞ BELGESİDİR

"Bu arkadaşlarımız yıllarca ‘Lozan zafer mi hezimet mi’ şeklindeki kitapları okuya okuya geldikleri için bununla ilgili bir şuur altları var" diyen Akşener şöyle devam etti: "Lozan’ın lüzumsuz olduğuna dair bir şuur altları var. İç politikadaki dertleri örtmek içinse bunu anlarım amenna. Ama geçmişin getirdiği şuur altları ise sakıncalı bir durum. Çünkü, Lozan bizim devletimizin kuruluş belgesidir. Anlaşma değildir, ‘Antlaşma’dır. Yalnızca Yunanistan’la Türkiye arasında değildir. Milli mücadele sonrasında Türkiye’yi işgal eden herkesledir."

KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLADIĞI BELGELER

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun gösterdiği belgeler konusunda ise Akşener, "Sayın Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği belgeleri görmediğim için bir şey söyleyemeyeceğim. Ama şöyle bir soru var: Sayın Kılıçdaroğlu 'Buradan para gitti' diyor. Sayın Erdoğan ‘Gitmedi, oradan geldi’ dedi. Ne enişteymiş. Öğretmen emeklisi 2.5 milyon doları nasıl biriktirdi. Bu paranın kaynağıdır esas olan. Ha gitmedi geldiyse neyin karşılığı geldi? Geldiğini kabul edelim. Nereden abi? Gittiğini kabul edelim, nasıl biriktirdin abi? İktidar medyasına bakıyorsunuz Zarrab hain oldu, kripto FETÖ’cü oldu, Savama ajanı bile oldu. Sayın Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği belgeyi zaten herkes biliyormuş. Üzüldüğüm konu rüşvet konuşuluyor. ABD’de yaşananlar ülkem adına itibar kaybettirici herkesi rahatsız ediyor" diye konuştu.

Yorumlar 12 yorum