HABER /  GÜNCEL

Melike Hatun kimdir Ankara'da camisi neden bu isim verildi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Ankara'da Melike Hatun isimli camiyi açtı. İsim babasının Bülent Arınç olduğunu söyleyen Erdoğan'ın açıklaması sonrası Melike Hatun merak edilmeye başlandı. Peki Melike Hatun kimdir nereli neden camiye bu isim verildi?

Melike Hatun kimdir neden Ankara'daki camiye onun ismi verildi sorusu dünden beri en merak edilen konulardan biri. Sizler için Melike Hatun'un özel hayatı ve biyografisini derledik.

Melike Hatun, halk arasında ‘Sultan Hatun’ olarak bilinir. En eski tahrir defteri kayıtlarına göre Melike Hatun 14. yüzyılda yaşamıştır. Kendisi de aslen Ankaralı olan Melike Hatun’un kabri taşçılar sokakta şahsına ait vakıf bahçesinde bulunmaktadır. Varlıklı bir aileden gelen ve bir tasavvuf ehli olan Melike Hatun, Ankara’da birçok eser yaptırmıştır.

MELİKE HATUN CAMİSİ NEREDE?

Ankara Ulus Erbakan Meydanı'nda yer alan Melike Hatun Camisi 27 Ekim tarihinde ibadete açıldı. Ankara’da Erbakan Meydanında, Osmanlı mimarisiyle inşa edilen ve aynı anda 7 bin kişinin ibadet edebildiği Melike Hatun Camii, 3 bin 600 metrekare alanı kapsıyor. Caminin altında, bin kişilik kongre salonu, fuaye alanı ve otopark yer alıyor.

Caminin kubbe çapı 27 metreyi, yüksekliği ise 43 metreyi buluyor. Öte yandan, her biri 72 metre olan 4 minarenin kaplamasında Marmara taşı kullanıldı. Ana kubbe üzerinde bulunan 8 metre 20 santimetre yüksekliğinde bakır alem bulunan camide, 16 mermer kitabe yer alıyor.

Kapıların ahşap ve çivisiz kündekari sanatının kullanıldığı camide, giriş kapılarının üzerinde altın varak, sedef, bağ ve fildişi işleme kitabeler yer alıyor.

Erdoğan Bülent Arınç'a teşekkür etti

ÖNCEKİ HABERLER
ABD'den Rus şirketlerine yaptırım tehdidi
İstanbul'da 12 ilçede PKK/KCK operasyonu
Steam'da Cadılar Bayram'ı kullanıcılara yaradı
Antalya Film Festivali'nde farklı proje nedir Floride projesi
Güneş Sistemi'nde bir ilk Dünya'nın çok yakınından geçiyor
İstanbul Eskişehir hızlı tren bilet fiyatları kaç para 2019 fiyat tarifesi
Yorumlar 4 yorum