BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  GÜNCEL

Mehmet Ağar'ın istediği şeye bakın!

Mehmet Ağar'ın kararı Yargıtay'da onandı. Şimdi Ağar için yüksek güvenlikli cezaevi aranıyor.

Abone ol

Ankara Cumriyet Başsavcılığı, "Susurluk davası" kapsamında 5 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Mehmet Ağar hakkında "yakalama emri" çıkarttı. Adalet Bakanlığı ise, Ağar için Bodrum'da yaşayan ailesine yakın, yüksek güvenlikli bir cezaevi arıyor. Yargıtay'ın onama kararı üzerine, Ağar'ı mahkum eden Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, kararı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı İlamat ve İnfaz Bürosu'na dün gönderdi.

1.20120418090022.jpgAğır Ceza İlamat Bürosu Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden de aynı gün, hakkındaki ceza 3 yıldan fazla olan Ağar hakkında "yakalama emri" çıkarttı. Yakalama emri, emniyet ve jandarma kayıtlarına düştü.

Aranan kişilerin kimlik bilgileri, adresi ve hakkındaki dava dosyasıyla ilgili bilgilere yer verilen yakalama emirlerinde, "Yukarıda açık kimliği yazılı kişinin, mahkumiyet cezasınıçekmek üzere yakalanması için emirdir" ifadesi kullanılıyor.

AĞAR'IN AVUKATI KONUŞTU

1.20120418085230.jpgBu arada Mehmet Ağar'ın avukatı Abdülkadir Toluç, Ağar hakkında yakalama emri çıkartılmasının yasa gereği rutin bir uygulama olduğunu, Ağar'ın gidip teslim olacağını bildirdi.

Toluç, yaptığı açıklamada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 3 yılın üzerindeki mahkumiyetlerde yasa gereği "yakalama emri" çıkarma zorunluluğunun bulunduğunu, bunun rutin bir uygulama olduğunu belirterek, Ağar'ın şu anda İstanbul'da olduğunu söyledi. Toluç, şunları kaydetti:

"Ağar'ın kaçtığı falan yok. Uygun bir cezaevi arayışı içindeyiz. Zaten kendisi teslim olacak. Terör örgütlerinin hedefinde olduğu için herhangi bircezaevine konulamaz. O nedenle güvenli bir cezaevi bulunması şart. Bu talebimizle ilgili Adale1.20120418085851.jpgt Bakanlığı yetkilileri ile görüştük. Bakanlık açısından da önemli bir sorumluluk olduğu için sıcak baktılar. Bakanlık uygun bir cezaevi bulduğunda, güvenli olacağını düşündüğü bir cezaevini bize bildirecek. Ağar, gidip teslim olacak. Cezaevine girmeden önce de konuşacak."

YÜKSEK GÜVENLİKLİ CEZAEVİ ARANIYOR

Adalet Bakanlığı, Mehmet Ağar'ın 5 yıllık hapis cezasının onanmasının ardından avukatlarının başvurusu üzerine, Ağar için Bodrum'da yaşayan ailesine yakın, yüksek güvenlikli bir cezaevi arıyor.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, "silahlı örgüt yöneticiliği" 1.20120418082232.jpgsuçundan mahkum olanların zaten yüksek güvenlikli bir cezaevine konulduğunu, ayrıca Ağar'ın terör örgütlerinin hedefinde olması ihtimaline karşı korunmasının da bir sorumluluk gerektirdiğini belirtti.

Genel müdürlük, bu nedenle avukatın talebi doğrultusunda Ağar için Bodrum'da yaşayan ailesine yakın, yüksek güvenlikli bir cezaevi arayışına girdi. Birkaç gün içinde cezaevinin belirleneceği bildirildi.

NELER OLDU?

Mehmet Ağar, Susurluk Davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak" suçundan yargılandı.
1.20120418091838.jpg
Danıştay 1. Dairesi, Ağar'ın, "cürüm işlemek için silahlı teşekkül meydana getirmek" suçuyönünden lüzum-u muhakemesine, eylemine uyan 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "suç işlemek için örgüt kurmak" başlıklı 220. maddesi gereğince yargılanmasına karar vermişti.

Danıştay İdari İşler Kurulu da 1. Daire'nin kararını onayarak dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermişti.

Mehmet Ağar'ın "vali" statüsünde olduğu gerekçesiyle dosya Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nde görüşülmüştü. Ağar'ın, isnat suç tarihinde "Emniyet Genel Müdürü" olduğuna işaret edendaire, "görevsizlik" kararı vererek dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne iletilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermişti.

Dosyanın gönderildiği Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, "görevsizlik" kararı vererek davadosyasını, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Ağar'ı, "Susurluk Davası" kapsamında Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu" iddiasıyla yargıladığı davada 5 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi de yerel mahkemenin kararını oy birliği ile onamıştı. 


ÖNCEKİ HABERLER
Kazan ile Çevik Bir uçakta ne konuştu!
Kazan ile Çevik Bir uçakta ne konuştu!
Tasarrufa Robin Hood modeli
Tasarrufa Robin Hood modeli
Cumhurbaşkanı Gül'den laleli mesaj
Cumhurbaşkanı Gül'den laleli mesaj
BM gözlemcileri Suriye'de
BM gözlemcileri Suriye'de
Anadolu Ateşi'nde bir ilk
Anadolu Ateşi'nde bir ilk
ATM arama derdi bitiyor
ATM arama derdi bitiyor
Türk ve Aşık 12 Eylül'e müdahil!
Türk ve Aşık 12 Eylül'e müdahil!
Mısır'da adaylık krizi
Mısır'da adaylık krizi
Dünya silaha 1,7 trilyon dolar harcadı
Dünya silaha 1,7 trilyon dolar harcadı
Kan grubu A olanlar dikkat!..
Kan grubu A olanlar dikkat!..