BIST 1.061
DOLAR 7,29
EURO 8,53
ALTIN 477,15
HABER /  SAĞLIK

Meditasyonun yararı bilim dünyasını şaşırttı

Meditasyon yapmanın hücresel düzeyde stresin etkilerini azalttığı belirlendi.

Abone ol

ABD 'deki Harvard Tıp Fakültesi'den Dr. Herbert Benson ve ekibinin yaptığı araştırmada, meditasyonun ya da dua etmenin ruhsal rahatlama sağlamasının ötesinde bedene de faydalı etkilerinin bulunduğunu gösterdi.

"Plos One" dergisinde yayımlanan araştırmaya 52 gönüllü katıldı. Bazıları düzenli meditasyon yapan, bazıları meditasyona yeni başlayan katılımcılardan, araştırmanın başında ve sonunda kan örnekleri alındı.

Araştırma sonunda katılımcıların genlerinde birçok değişim fark edildi. Hücrelerin enerji üreticisi olan mitokondrilere bağlı genlerin meditasyondan sonra daha "sabit hale" geldiği görüldü.

Benson, meditasyon yapanların ruh halinin daha iyi ve enerjik olduğunu ayrıca daha iyi uyuduklarını belirterek, yüksek tansiyon ve kanserle mücadele edenler ile kalp-damar hastalıkları bulunan kişilerde sık rastlanan enflamasyonla ilgili genlerde de daha az aktiviteye rastlandığını vurguladı.

Meditasyonun, kromozomların en uç kısmı olan telomerlere bağlı genleri de koruduğu belirten Benson, dolayısıyla rahatlamanın ömrü de uzatabileceğine dikkati çekti.

Olumlu etkilerin 2 aydan itibaren görülmeye başladığını belirten bilim adamları, uzun süredir meditasyon yapanlarda etkinin daha belirgin olduğunu ifade etti.

Ancak bilim adamları, düzenli meditasyonun her derde deva olmadığını da vurguladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Galatasaraylı yöneticilerin şampiyonluk sevinci
Galatasaraylı futbolculardan şampiyonluk yorumları
Tüm gücümüzü kupaya vereceğiz
Kadın yöneticiler daha adilmiş!
Atatürk havalimanında rekor!
Emir Elidemir yaşı kaç Masterchef Emir kimdir nereli sevgilisi var mı?
Yorumlar