HABER /  POLİTİKA

Meclis'teki 69 yıllık sır tadilatta ortaya çıktı

TBMM'nin 15 Temmuz gecesi bombalanan bölümlerinin tadilatında 69 yıllık bir sır da ortaya çıktı. İşte o sırrın fotoğrafları...

15 Temmuz darbe girişimi sırasında bombalanan Meclis ana binasında zarar gören bölümlerin onarımı, müze olarak düzenlenen alan ve sığınak yapımının ardından iktidar ve muhalefet kulisindeki çalışmalar sürüyor.

Başkanlık Divanı olarak kullanılan salon da küçük olduğundan tadilata alındı. Bu salon yandaki başka odalarla birleştirilerek genişletiliyor. Tören Salonu’nun bitişiğinde yer alıp geçmişte İnsan Hakları Komisyonu tarafından kullanılan bölüm de yeniden inşa ediliyor. 15 Temmuz saldırısında yıkılan Başbakanlık makamı da yeniden düzenleniyor. Bu iki bölümden birisi cumhurbaşkanının Meclis’e geldiğinde kullanacağı makam odası, diğeri Meclis Başkanı’nın yabancı konuklarını ağırlayacağı kabul salonu olacak. Mevcut inşaat giderlerinin, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nce başlatılan ‘Milletin meclisini millet yapar’ kampanyasından karşılandığı belirtildi. Gayrimenkul sektöründeki iş adamlarınca toplanan 50 milyon liralık kampanya fonundan şimdiye kadar yarıya yakınının harcandığı söyleniyor.

KARAKALEMLE KADIN RESMİ

Hürriyet'in haberine göre, Divan salonundaki tadilat çalışmalarında duvarlardaki kaplamanın altından 1948-1950 yıllarında Meclis inşaatında çalışan işçilerin duvarlara yaptıkları çizimler gün yüzüne çıktı. Bir işçinin duvara kara kalemle yaptığı kadın resminin yanına ‘Dünya Güzeli’ diye ok işaretiyle not düşmesi dikkat çekti. Bir başka işçi ise bir kadın ve kuş resmi çizmiş. Çizimlerin yanlarında 17/05/1948, 31/12/1948, 13/01/1950 tarihleri yer alıyor.

ÇORUMLU İŞÇİNİN MEMLEKET HASRETİ

Dönemin araç modelini yansıtan otobüs çiziminin üzerinde ise bir işçi memleket özlemini ifade ederek kırmızı kalemle ‘Çorum’ ibaresini eklemiş. O resmi çizen işçiler yaptıkları binanın çatısının altında yaşanan bitmez tükenmez siyasi tartışmaların ne kadarını gördü bilinmez. Ancak resimlerden kesin bir şekilde anlaşılan şu: İnşaatta çalışırken en çok sıla ve sevgili hasreti çekmişler.

22 YIL SÜRDÜ

Meclis’in tamamlanmasının tarihçesine de tabii ki bir bakmak lazım. TBMM ana binasının yapımını 22 yıl sürdü. Döneminde Avrupa’daki kamu binası mimarisinde önemli isimlerden olan Avusturyalı mimar-tasarımcı Clemens Holzmeister’in projesini 1938’de Atatürk görerek onaylamıştı. Binanın temeli 1939’da atıldı. İkinci Dünya Savaşı çıkınca 1941’de ara verildi. 1948’de Holzmeister ülkesine dönünce öğrencisi ve yardımcısı Ziya Payzın inşaat çalışmalarını yürüttü. Mali sıkıntılar nedeniyle zaman zaman yavaşlayan inşaat tamamlanınca 6 Ocak 1961’de bina kullanılmaya başlandı.

ÖNCEKİ HABERLER
İngiltere’de son dakika patlama! Çok sayıda yaralı var
İngiltere’de son dakika patlama! Çok sayıda yaralı var
Serenay Sarıkaya'ya YGS şoku
Serenay Sarıkaya'ya YGS şoku
Diriliş Ertuğrul'da dikkat çeken detay!
Diriliş Ertuğrul'da dikkat çeken detay!
Sanatçı Ali Osman Akkuş hayatını kaybetti
Sanatçı Ali Osman Akkuş hayatını kaybetti
Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatı film olacak
Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatı film olacak
Somer Sivrioğlu sevgilisi kimdir esmer sevgilisi kaç yaşında?
Somer Sivrioğlu sevgilisi kimdir esmer sevgilisi kaç yaşında?
Yorumlar 1 yorum