BIST 1.105
DOLAR 8,38
EURO 9,79
ALTIN 507,94
HABER /  AK PARTİ

Meclis'te terörist cenazesi tartışması!

Şırnak'ta ölü ele geçirilen PKK üyesi Hülya Eroğlu'nun cenazesine HDP'li vekiller katılmıştı. Konu bugün Meclis'e taşındı. AK Partili Mehmet Muş, 'Hem barış diyeceksiniz hem de terörist cenazelerine katılacaksınız bu ikiyüzlülük değil midir?' diye sordu. Muş'un bu sözlerine Sırrı Süreyya Önder ''Kanunlarımızda cenazeye katılmak diye bir suç var mı?'' şeklinde cevap verdi.

Abone ol

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kırmızı listede aranırken, Şırnak'ta ölü ele geçirilen 'Delal Amed' kod adlı terör örgütü PKK üyesi Hülya Eroğlu'nun cenazesine ve taziyesine katılan HDP'li milletvekilleri Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp, Berdan Öztürk, Nadir Yıldırım, Ahmet Yıldırım ve Leyla Birlik hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Konu bugün de Meclis'e taşındı. AK Partili Mehmet Muş, 'Hem barış diyeceksiniz hem de terörist cenazelerine katılacaksınız bu ikiyüzlülük değil midir?' diye sordu. Muş'un bu sözlerine Ahmet Yıldırım yanıt verdi. ''HDP'li hiçbir milletvekili PKK adına taziye kabul etmedi'' dedi.

''KİMSE BU İKİ YÜZLÜLÜĞÜ YAPAMAZ''

AK Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, HDP'li vekillere yönelik, 'HDP Milletvekillerinin terörist cenazelerinde boy göstererek terör örgütü PKK adına taziyeleri kabul etmeleri tam bir utanç vesikasıdır. Bir yandan barış diyeceksiniz, kardeşlik diyeceksiniz, diğer yandan güvenlik güçlerimizi şehit eden teröristlere sahip çıkacaksınız, insafı, vicdanı ve ahlakı olan hiç kimse bu ikiyüzlülüğü yapamaz. Hiçbir terörist cenazesini kaçırmadan, tüm terörist cenazelerinde bulunmak terör örgütü adına siyasal faaliyette bulunmanın ispatı niteliğinde değil midir?'' diye konuştu.

''BU SÖYLEMLER İFTİRADIR''

Muş'a yanıt HDP'li Ahmet Yıldırım'dan geldi. Yıldırım, ''Bu söylemler iftiradır. HDP'li hiçbir milletvekili PKK adına taziye kabul etmedi. Sadece şunu ifade edeyim ki bu kutsal dinde taziyenin ne anlama geldiğini, toplumsal geleneklerimizde taziyenin ne anlama geldiğini bilmeyenlerle geçirebilecek çok fazla zamanımız yok. Burada emekli müftü arkadaşımız var gelsin onun şahitliğinde hadiste ve ayette dünyadaki hükmü üzerinden kalkmış olan ölüye yaklaşıma Allah kelamında ne diyor veya cenazelerin toplanması için savaşa ara vermek sünnet midir değil midir, gelsin içinizdeki din adamları eşliğinde çözelim'' diye konuştu.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER: CENAZEYE KATILMAK DİYE BİR SUÇ VAR MI

Kürsüye çıkan HDP'li vekil Sırrı Süreyya Önder ise şunları söyledi: ''O cenazeye sıradan yurttaşlar katıldı mı? Katıldı. Kanunlarımızda cenazeye katılmak diye bir suç var mı? Bir vekilin böyle düşünebilmesi bir vehamet. Bunlarla sizin yargı sopanızdan çekinecek bir tane HDP'li vekil değil bir tane HDP'li seçmen bile bulamayacaksınız.

Terörist cenazesine katılan vekillerle ilgili flaş gelişme

ÖNCEKİ HABERLER
Kerkük’te patlama! Çok sayıda ölü ve onlarca yaralı var
Meclis'ten flaş Leyla Zana kararı... Milletvekilliği düşürüldü mü?
Ebru Gündeş boşanıyor mu? İlginç paylaşım!
Kadın dizisi Bahar'ın kızı Nisan Kübra Süzgün kimdir nereli
Annesini boğarak öldüren Aslı Sönmezler'le ilgili karar verildi
Talat Bulut aslen nereli kaç yaşında Talat Bulut gençliği
Yorumlar 7 yorum