BIST 9.693
DOLAR 32,50
EURO 34,69
ALTIN 2.499,53
HABER /  GÜNCEL

Meclis'te Babek Zencani önergesi gerginliği!

TBMM Genel Kurulu'nda İran'da idam cezasına çarptırılan Babek Zencani tartışması yaşandı. Zencani'nin Türkiye'de rüşvet dağıttığı iddialarına ilişkin araştırma önergesi reddedildi.

Abone ol

TBMM Genel Kurulu’nda CHP’nin Babek Zencani’yi kast ederek “İranlı bir iş adamının Türkiye'de rüşvet dağıttığı” iddialarının tüm boyutları ile araştırılması önergesi reddedildi.

“ABD yasalarına göre hükümeti dolandırmak, İran'a uygulanan ekonomik yaptırımları ihlal etmek ve kara para aklamak ve bankacılık sahtekârlığı suçlarını işlediği iddiasıyla dava açıldığını” söyleyen AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, CHP’ye “Önergenizde bahsetmiş olduğunuz Babek Zencani'yle alakalı herhangi bir dava açılmadı. Dolayısıyla bu iki davayı birbiriyle bağdaştırmak mümkün değildir” dedi.

"BUNLARIN HİÇBİRİSİ GERÇEKLEŞMEYECEK"

Salih Cora, ABD’deki bu olaylardan dolayı “Cumhurbaşkanı’na sorular sorulacak mı diye sosyal medyanın ayağa kaldırılmak istendiğini” öne sürdü ve “Ama boşuna heveslenmeyin, bunların hiçbirisinin gerçekleşmeyeceği apaçık ortaya çıkmıştır” dedi.

"MADEM SİZİNLE İLGİSİ YOK DESTEK VERİN"

Cora’nın değerlendirmelerine HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Madem Reza Zarrab'ın sizinle bir ilgisi yok, madem bu ortada dolaşan kara para aklama, yolsuzluk meseleleriyle ilgili herhangi bir kaygı duymuyorsunuz, gelin bu önergeye destek verin, Meclis bu komisyonu kursun” dedi. Önerge kabul edilmedi.