BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  GÜNCEL

Zorunlu trafik sigortası indirim yüzde kaç olacak?

Zorunlu trafik sigortası düzenlemesi 'torba kanun' tasarısıyla Meclis'ten geçti. Peki trafik sigortası poliçelerinde indirim ne kadar olacak?

Abone ol

16.5 milyon taşıt sahibini ilgilendiren zorunlu trafik sigortasının yüzde 20 ucuzlaması bekleniyor.

Meclis Genel Kurulu'nda zorunlu trafik sigortası ile ilgili yeni düzenlemeleri içeren 'torba kanun' tasarısının 16 maddelik birinci bölümü kabul edildi.

UYUŞMAZLIKLAR HIZLI ÇÖZÜLECEK

Kabul edilen maddelere göre, zorunlu trafik sigortası uyuşmazlıklarının daha hızlı çözülmesi için düzenleme yapılıyor. Bu çerçevede, zarar gören, zorunlu mali sorumluluk sigortası için dava yoluna gitmeden önce ilgili sigorta kuruluşuna yazılı başvuruda bulunacak.

Sigorta kuruluşunun başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde başvuruyu yazılı olarak cevaplamaması veya verilen cevabın talebi karşılamadığına ilişkin uyuşmazlık olması halinde zarar gören, dava açabilecek veya tahkime başvurabilecek.

Zorunlu trafik sigortasında yapılacak düzenleme ile 16.5 milyon taşıt sahibini ilgilendiren zorunlu trafik sigortasında fahiş fiyatı bitirecek adımlar atılmış oluyor. Trafik sigortasının düzenleme sonrasında ilk etapta yüzde 20 oranında ucuzlaması bekleniyor.