HABER /  POLİTİKA

Meclis içtüzük değişikliğine hazırlanıyor

AK Parti ve MHP, içtüzük değişikliği için iki ayrı koldan çalışıyor. Her iki partinin temsilcileri değişiklikler için birlikte uzlaşma arayacak. İşte değiştirilmesi beklenen o maddeler;

AK Parti ile MHP'nin uzlaşmaya vardığı içtüzük düzenlemesinin bu hafta içinde TBMM Başkanlığına sunulması bekleniyor. Peki yeni düzenleme ile neler değişecek?

AK Parti'nin MHP'ye gönderdiği Meclis İçtüzüğü değişikliğinin, bu hafta içinde TBMM Başkanlığına sunulması bekleniyor.

Alınan bilgiye göre, AK Parti Grubu'nun, 15 madden oluştuğu belirtilen Meclis İçtüzük değişikliği metni, MHP Grubu tarafından da değerlendiriliyor. Söz konusu metnin, her iki partinin temsilcilerinin bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunmasının ardından, bu hafta içerisinde TBMM Başkanlığına sunulması planlanıyor. Düzenlemenin, 11 Temmuz'da, TBMM Anayasa Komisyonunda ele alınması bekleniyor. Değişiklik teklifinin, komisyon aşamasının ardından, Genel Kurul'un ilk gündem maddesi olarak ele alınması planlanıyor.

Bu arada, İçtüzük değişiklik metninin, daha önceki İçtüzük değişikliği çalışmalarında, Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin üzerinde uzlaştığı maddelerden oluştuğu belirtiliyor.

Öte yandan, çalışmalarına 17 Temmuz Pazartesi günü başlayacak olan Genel Kurul'da, İçtüzük değişikliğinin tamamlanmasından sonra, İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı ile Bölge adliye ve bölge idare mahkemelerinin işleyişindeki sorunların giderilmesine ilişkin kanun tasarılarının görüşülmesi, ardından Meclisin yeniden tatile girmesi bekleniyor.

İŞTE YENİ DÜZENLEMEYLE YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLER

- Düzenlemeyle grup önerilerine sınırlama getiriliyor. Grup önerilerinde sadece öneri sahibi, grup sözcüsü olarak 5 dakika konuşacak. Ardından Genel Kurul’da oylama yapılacak. Mevcut uygulamada, grup önerileri için Meclis'te grubu bulunan partilerin sözcüleri, 10’ar dakika konuşuyor. Görüşme, bir saat sürüyordu.

- Genel Kurul'da birleşimi yöneten başkan, 15 milletvekiline yerlerinden birer dakika konuşma izni verecek. Bu düzenleme tüzük hükmü haline getirilecek. Milletvekillerinin önceki oturumdaki konuşmasının tutanaklara doğru geçirilmesi amacıyla yapılan düzeltme uygulaması ise kaldırılacak.

- Meclis araştırma önergeleri de Genel Kurul'da okunmayacak.

- Muhalefetin “usul tartışması” isteğine karşı birleşimi yöneten başkana usul tartışması açıp açmama konusunda “takdir yetkisi” verilmesi öngörülüyor.

- Muhalefetin Meclis TV’nin sürekli açık kalması önerisi ise değerlendiriliyor.

- Yeni düzenleme ile muhalefetin sık sık başvurduğu yoklama ve karar yeter sayısı istemlerine kısıtlama getiriliyor.

- Bir birleşim içinde, tasarı ve tekliflerin genel görüşmesi ve maddelerine geçişte veya temel kanunsa bölümlerine geçişte yoklama istenebilecek.

- Milletvekillerine “kınama cezası” kapsamına “döviz-pankart açmak” da eklenecek.

- Milletvekillerine hakaret eden ve fiili saldırıda bulunan milletvekillerine ise para cezası uygulanacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Yunan Sahil Güvenliği'nin vurduğu Türk gemisiyle ilgili açıklama
Polisle çatışan gasp çetesinin üyeleri cezaevi firarisi çıktı!
Kilosu 500 liradan satılıyor: Alıcısı o kadar çok ki!
24 saat içinde bir milyon araç oraya girdi!
Manisa'da yüzlerce askerin zehirlendiği olayda faş gelişme
Ziynet Sali Erkan Erzurumlu ile evlendi! Eşi bakın ondan kaç yaş küçük
Yorumlar 2 yorum