BIST 9.374
DOLAR 31,04
EURO 33,62
ALTIN 2.032,57
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Mavi Marmara saldırısı kitap oldu

Kahramanmaraşlı Eğitimci Yazar Nuri Yıldız, İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıda yaşadıklarını, yazdığı kitapta anlattı.

Abone ol

Kahramanmaraşlı Eğitimci Yazar Nuri Yıldız, İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıda yaşadıklarını, yazdığı kitapta anlattı.

Yıldız, saldırı anında ve sonrasında yaşadıklarını unutamadığını söyledi.

12 gün boyunca yaşadıklarını herkesle paylaşmak için kitap yazmaya karar verdiğini ifade eden Yıldız, "Mavi Marmara Seyir Defteri" adını verdiği kitabının yayımlandığını belirtti.

Kitabının 180 sayfa olduğunu vurgulayan Yıldız, "Kitabımda Mavi Marmara saldırısı sırasında gemide yaşadıklarımı ve sonrasında İsrail'de geçirdiğim günleri anlattım. Barışçıl amaçla o gemideydik ama hepimizi üzen olaylar yaşadık" dedi.

GEMİDEKİ MUHABBET KUŞU

Yıldız, Mavi Marmara Gemisi'nde kendilerinin yanı sıra bir de muhabbet kuşu bulunduğunu belirtti.

Muhabbet kuşundan, "gemideki ayrıcalıklı yolcu" diye bahseden Yıldız, şunları anlattı.

"Gemide 587 kişiydik. Gemide bizlerin yanı sıra İzmirli bir çocuğun Gazze'deki çocuklara verilmek üzere yetkililere teslim ettiği bir de muhabbet kuşu vardı. İzmirli çocuk bizi duygulandırmıştı, muhabbet kuşunu çok değerli bir emanet bilmiştik. Saldırıda muhabbet kuşu da öldü. İzmirliği çocuğun emanetini Gazze'li çocuklara ulaştıramadığımız için hepimiz çok üzülmüştük."

İDDİALI BİR KİTAP DAHA GELİYOR

Diğer yandan yazar Dilek Yaraş'ın Mavi Mamara saldırısıyla ilgili yaptığı çalışma son aşamasına geldi. Yaraş, Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla ilgili olarak 60'ı aşkın kişiyle yaptığı röportajları ve analizleri bir kitapta topladı. Yaraş'ın kitabı çok yakında raflardaki yerini alacak...

ACININ İÇİNDEN GEÇEN BİR KİTAP

Çalışmasıyla ilgili konuşan Yaraş, yaptığı görüşmelerle ilgili olarak "Acının içinden geçtim" demişti.  Yaraş'ın kitabında şehit yakınlarının yanısıra geçmişte Filistin mücadelesi vermiş önemli aktörler ve 68 kuşağındaki eylemlerde yer almış isimlerle yapılmış röportajlara da yer veriliyor.