BIST 9.779
DOLAR 32,59
EURO 34,71
ALTIN 2.473,69
HABER /  GÜNCEL

En kilolu kadınlar Türkiye'de çıktı!

Tıp Dergisi Lancet'te yayımlanan obezite araştırmasında, Avrupa'daki en kilolu kadınların Türkiye'de olduğu ortaya çıktı

Abone ol

Lancet Dergisi'ndeki araştırmanın sonuçları Türk kadını için can sıkıcı gerçeği gözler önüne sererken, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Başkanı Prof.Dr. İsmail Mete İtil, şişmanlığın neden olduğu hastalıklardan biri olan idrar kaçırmaya dikkat çekti.

Son yıllarda şişmanlığın dünyayı tehdit eden önemli bir sağlık sorunu haline geldiğini, özellikle bel bölgesindeki yağlanmanın başta kalp, şeker ve tansiyon gibi birçok kronik hastalığa yol açtığını hatırlatan Prof.Dr. İtil, ama bütün bunların dışında şişmanlığın kadınlarda çok önemli bir sorun olan idrar kaçırmaya neden olduğunu belirtti. Prof.Dr. İtil, şişmanlık ile artan kanın içi basıncına çok ve fazla sayıda doğum hikayesi de eklenince idrar kaçırmamanın neredeyse imkansız hale geldiğini ifade etti.

İdrar kaçırmanın pek çok kadının ortak sorunu olduğunu, yapılan çalışmaların, kadınların yüzde 15- 17'sinde bu problemin bulunduğunu ortaya koyduğunu anlatan Prof.Dr. İsmail Mete İtil, bu oranın gençlerde yüzde 20- 30, orta yaşlılarda yüzde 30- 40, yaşlılarda ise yüzde 40- 50 civarında olduğunu söyledi.

Prof.Dr. İtil, idrar kaçırmanın başta beyin veya omurilik tümörü olmak üzere, multipl skleroz, bel fıtığı ve parkinson gibi hastalıkların da belirtisi olabileceğini dile getirerek, hafife alınmaması gereken sorunla ilgili kadınların mutlaka bir uzmanla görüşmeleri gerektiğini ifade etti. Prof.Dr. İtil, "Karın içi basıncının artması idrar kaçırma probleminde önemli bir etken. Aşırı şişmanlığın yanı sıra yaşın ilerlemesi, fazla doğum, kronik öksürük ve kabızlık da idrar kaçırmaya neden oluyor. Tedaviyle sonuç alabilmek için kişiye özel bir yol izlenmesi gerekiyor" dedi. (dha)