BIST 1.212
DOLAR 7,81
EURO 9,26
ALTIN 481,12
HABER /  GÜNCEL

Martı eti mi yiyoruz acaba deniyordu! Ucuz dönerde yeni hile yöntemi

Et dönerlerde yağ hilesi olduğu ileri sürüldü. Prof. Dr. Canan Karatay, iddiayla ilgili "Ucuz etin yahnisi olmaz. Onun için eğer bir şey ucuzsa mutlaka içerisinde katkı maddesi vardır" diye konuştu.

Abone ol

Döner ustası Yusuf Yaka da, kullanılan yağın normalde mezbahalarda çöpe atıldığını belirtti.

Prof. Dr. Canan Karatay dönerde çeşitli hilelerin olduğunu belirterek, "Dönerde ve hazır köftelerde soya ve katı yağlar çok fazla kullanılıyor. Hayvansal yağlar tehlikeli değildir" ifadelerini kullandı.

"Bunların kullanılması doğru değil"

Karatay, sözlerini şöyle sürdürdü: Çünkü hayvansal yağlar, katı yağ değildir. İnsan vücudunda ve hayvan vücudunda katı yağ olmaz. Hayvansal yağ kullandıklarını sanmıyorum çünkü çok değerli bir yağdır. Ancak ucuz diye de bunların kullanılması doğru değil. Başından beri tavuk dönere karşıyım. Tavuk döner olan büfelerin önünden geçerken bile midem bulanıyor. Tavuk, zaten tavuk değil. Bildiğiniz bir yerden pahalı da olsa istediğiniz kadar döner yiyebilirsiniz.

"Normalde mezbahalarda çöpe atılan yağdır"

Dönerde nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan döner ustası Yusuf Yaka, şöyle konuştu: İlk olarak dönere bakmanız gerekiyor. Zaten baktığınız zaman anlaşılıyor. Bir de fiyatına bakacaksınız. Fiyat da çok önemli. Dönere baktığınız zaman kendini belli eder. Dönerde gömlek yağı kullanılır. Bu asırlardır böyledir. Hayvanın derisinin üstünden çıkan yağdır. Maliyetten kaçmak için böbrek yağı dediğimiz hayvanın alt tarafından olan yağı alıyorlar. O yağ kalitesiz bir yağ. Normalde mezbahalarda çöpe atılan yağdır. O yağı sosluyorlar dönere takıyorlar.

"Kavram yağı dönerde kullanılmaz"

Bir başka döner ustası Hayri Taş ise şu ifadeleri kullandı: Kavram yağı dönerde kullanılmaz. Bazı dönerciler piyasanın altında satmak, daha fazla sirkülasyon sağlamak için bunları kullanıyor. Bu da insan sağlığına çok zararlı ve tehlikelidir. Kuyruk yağı ya da kuzu döşü dediğimiz yağ kullanılır. Bunun dışında kesinlikle başka yağ kullanılmaz. Olursa da ucuz olur. Piyasada 5 liraya 8 liraya satılır. Bunlar da yenilmez. Vatandaşın ne yediğini bilmesi lazım. Piyasaya baktığın zaman ekmek 1.5 lira, döner nasıl 8 liraya satılsın. Karşıdan baktığınız zaman döner canlı olacak. Kavram dediğimiz yağ, sürekli aşağı akar zaten. Gerçekten çok sağlıksız. Dönerin fiyatının 15 liradan aşağı olmaması lazım.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Vedat Milor sosyal medyayı salladı: Eşimle parası için evlendim Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Gürbulak sınır kapısında 18,4 ton siyanür yakalandı
Ekrem İmamoğlu'ndan Tevfik Göksu'ya trafik yanıtı
Sağlık Bakanlığı ve Diyanet personel alacak
Hollanda'da Türkiye kökenli kadın öldürüldü
Aile hekimi randevu alma MHRS yeni işlemi yapma-2019
osym sonuc 2020 KPSS lisans sonuçları açıklandı mı AİS girişi
Yorumlar 4 yorum