BIST 8.242
DOLAR 27,33
EURO 28,92
ALTIN 1.669,60
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Markette fahiş fiyata mobil önlem HKS mobili indir anında farkı gör

Ticaret Bakanlığı pazardaki fiyatları denetlemeniz için Hal Kayıt Sistemini hayata geçirip bir de mobil uygulama yaptı. iOS ve android için HKS mobili cebinize indirip fiyat farklarını görebilirsiniz.

Abone ol

Halde 2, markette 7 liraya çıkan ürünler için Ticaret Bakanlığın’ca Hal Kayıt Sistemi (HKS) hayata geçirildi. Bundan sonra markete giden vatandaş telefonuna indirdiği uygulama sayesinde fiyat farkını anında görebilecek. Ticaret Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Hal Kayıt Sistemi (HKS) mobil uygulamasıyla ilgili konuşan Ticaret Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Kurt yaptığı açıklamada, her vatandaşın HKS mobil uygulamasını cep telefonlarına indirmesi gerektiğini söyledi.

Sistemin çok yararlı olduğunu belirten Kurt, tüketici aldığı ürüne ilişkin tüm bilgilere kolayca ulaşabileceğini aktardı. Uygulama ile tüketicinin aklındaki tüm sorularında cevaplanmış olacağını anlatan Kurt, en önemlisinin ise fahiş fiyat artışı varsa tespit edebileceğini vurguladı

HKS mobil uygulama
Bakanlığın hazırlattığı HKS mobil uygulamanın hem iOS yani iphone cepler için hem de android telefonlar için versiyonu var. Aşağıdaki linklerden uygulamaya ulaşabilirsiniz.

iOS (iPhone) HKS mobil uygulama - tıklayın

Android için HKS Mobil uygulama - tıklayın

Fiyat farkını görebilirsiniz
Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanuna" istinaden sebze ve meyve ticaretinde bildirim modelinin hayata geçtiğini bildiren Kurt şu ifadeleri kullandı:

-"Tüketici uygulamayı cep telefonuna indirdiğinde hal yada marketlerdeki meyve ve sebzelerin üzerinde bulunan barkodları okutarak ürünün üreticisi, üretim tarihi ile yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiye ulaşabiliyor. Tüketicimiz uygulama ile bir ürünün tüketiciden çıkış fiyatı ile perakende satışa sunulan fiyat arasındaki farklılıkları gördükçe ihtiyaçlarını yeniden gözden geçiriyor. Aile bütçesi veya daha uygun fiyatlı ürün almaya yöneliyor. Tüketicimiz bu konuda bilinçli olması gerekiyor. Tüketici aldığı ürünü kesinlikle uygulama ile takip etmelidir."